Twórcy ludowi - Oddział Włocławski - Andrzej Schmidt

Andrzej Schmidt

Wyroby kowalskie Oddział Włocławski

Kontakt:

Piotrków Kujawski, woj. kujawsko-pomorskie
przez STL: 81 532 49 74

Andrzej Schmidt (ur. 1960)  jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1997  roku w dziedzinie kowalstwa. Od 1979 roku podjął naukę kowalstwa u Zbigniewa Jędrzejewskiego, znanego kujawskiego kowala  i w stosunkowo krótkim czasie opanował technologię kucia, co zaowocowało w 1986 roku zdaniem egzaminu mistrzowskiego w Izbie Rzemiosła w Bydgoszczy.

Kowalstwo stało się dla Andrzeja Schmidta głównym zajęciem zawodowym i życiową pasją. Jego wyroby są bardzo różnorodne, w większości oparte na bogatych tradycjach kujawskiego kowalstwa. Charakteryzuje je duże wyczucie materiału, formy i kompozycji.  Kuje kraty, bramy, balustrady, meble, świeczniki, okucia do drzwi, mebli, lampy, meble.

Od początku swojej pracy twórczej współpracuje z Muzeum Etnograficznym we Włocławku i Toruniu, a także z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie znajdują się również prace twórcy.

Andrzej Schmidt w 1987 r. założył warsztat kowalski, który prowadzi do dnia dzisiejszego. W 1999 r. otworzył Galerię w Toruniu w której przyjmuje zamówienia na wyroby kowalskie i upowszechnia tą dziedzinę twórczości. Od tego czasu współpracuje z katedrami, kilkudziesięcioma kościołami Rzymsko-Katolickimi, kilku Ewangelickimi i Prawosławnym, obiektami zabytkowymi, muzeami i instytucjami kultury. Na szczególną uwagę zasługuje współpraca z osobami prywatnymi. Od ponad dwudziestu lat jest w stałym kontakcie z kowalem z Holandii. Jego prace trafiają do odbiorców z Niemiec, Norwegii, Szwecji, Austrii, Włoch, Rosji, Ukrainy.

Od 1997 roku przez 10 lat brał czynny udział w pokazach kucia na Zamku w Gniewie organizowanym przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Kowali. Pracował też w komisjach egzaminacyjnych przy Izbie Rzemiosła w Bydgoszczy. W swoim dorobku zawodowym może poszczycić się tym , że w swoim warsztacie wykształcił 17 uczniów, którzy obecnie  wykonują samodzielnie wyroby kowalskie.

Zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży szkolnej, w swojej kuźni prowadzi dla nich warsztaty i pokazy rękodzielnicze, zapoznając ich z tajnikami pracy kowala. Warsztaty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Andrzej Schmidt oprócz pracy artystycznej zajmuje się również działalnością społeczną. Przez wiele lat pełni funkcję skarbnika w Oddziale Włocławskim Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Odznaczenia, nagrody:

  •   Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, 2000

Wystawy:

  • Ogólnopolska Wystawa Rzemiosła Artystycznego, Poznań, 1989, wystawa zbiorowa;
  • Wystawa Kowalstwa w Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, 2015, wystawa zbiorowa;
  • Wystawa Kowalstwa w Towarzystwie Miłośników Kujaw w Radziejowie, 2017, wystawa zbiorowa;
  • Wystawa „Kuźnica Andrzeja” w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, 2019, wystawa indywidualna.

Konkursy:

  • Konkurs Sztuki Ludowej Kujaw w Inowrocławiu, 1987, 1989 – wyróżnienie; 1999 – III miejsce; 2001, 2003 – II miejsce; 2007, 2009, 2013, 2017 – I miejsce;
  • Międzynarodowy Pokaz Kucia Artystycznego, 1999,  II miejsce; 2002 – wyróżnienie.

Źródła i bibliografia:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej artysty, Archiwum STL w Lublinie.

Galeria prac