Andrzej Słowik (ur. 1958) to znany kowal z Podkarpacia. Obecnie jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Kowali Polskich. Prowadzi swoją kuźnię w Januszkowicach. Od kilkunastu lat jest instruktorem Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich w Wojciechowie, podczas których uczy młodych adeptów sztuki kowalskiej. Zajmuje się kowalstwem artystycznym i użytkowym. Wykonuje także narzędzia kowalskie: kleszcze, przecinaki, przebijaki, kotliny kowalskie, a także kowadła wykonywane według autorskiego wzoru.
Już jako chłopiec interesował się kowalstwem. Lubił bardzo przyglądać się pracy kowala w mojej rodzinnej miejscowości. Początkowo zajmował się tylko kowalstwem użytkowym. Regenerował narzędzia i maszyny rolnicze. Zawsze towarzyszyła mu jednak fascynacja wspaniałymi dziełami wykonanymi przez mistrzów, a szczególnie mistrzów ubiegłych epok. Próbował więc swoich sił w dziedzinie kowalstwa artystycznego, wykonując w wolnych chwilach drobne pamiątki kowalskie w postaci świeczników, podkówek, a także inne większe przedmioty jak akcesoria kominkowe, zdobione zawiasy itp.
Za namową znajomych wziął udział w Drugich Konfrontacjach Rękodzielniczych, które odbyły się w 1997 r. w Pilźnie koło Dębicy. Zajął wtedy IV miejsce. W swoich pracach wykorzystuje motywy ludowego kowalstwa artystycznego z rejonu Małopolski i Podkarpacia: motywy roślinne, czasem ze świata fauny, a niekiedy nawet nadaje swoim wyrobom stylizowane formy ludzkich postaci. Chociaż zdecydowanie preferuje formy realistyczne, to jednak czasami próbuje iść w kierunku abstrakcji. Bez względu na formę i styl, wszystkim wyrobom stara się nadać pogodny wyraz, miękkość linii, a przede wszystkim w każdym z nich zostawić trochę serca i duszy.
Wykonuje przede wszystkim okucia do drzwi (zawiasy, klamki, kołatki), akcesoria kominkowe, żyrandole, kinkiety, świeczniki, latarnie.
Regeneruje lemiesze, brony, siekiery oraz inne narzędzia rolnicze i gospodarcze. Stosuje przede wszystkim tradycyjne technologie i metodę kucia swobodnego, nie używa matryc.
Andrzej Słowik jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Bibliografia i źródła:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
- Andrzej Słowik, https://www.kowale.com.pl/member/slowik-andrzej/.
Opracowała Katarzyna Kraczoń