Anna Bałdyga jest twórczynią wielu talentów, rodowitą Kurpianką, która od około 40 lat mieszka w Mazuchówce, małej wsi na Mazurach. Tka na tradycyjnych krosnach. Uczy tkactwa w różnych szkołach rzemiosła, organizuje warsztaty.
Jest znaną w regionie twórczynią ludową – śpiewaczką, tkaczką, wykonawczynią bukietów bibułowych, pająków, palm, pisanek – kontynuującą tradycje kurpiowskie, zarazem sięgającą do wzorów sztuki ludowej Mazur, Podlasia, Suwalszczyzny i Wileńszczyzny. Od 2005 roku prowadzi we wsi Mazuchówka pracownię tkacką i warsztaty plastyki obrzędowej i dekoracyjnej. Wykonuje tkaniny na krosnach, stosując bogactwo technik i wzorów: kurpiowskich oraz typowych dla grup etnograficznych osiadłych na Warmii i Mazurach, wywodzących się z terenów pogranicznych.
Wykorzystując wiedzę o zabytkach rękodzieła tkackiego, zachowanych w zbiorach muzealnych oraz literaturę etnograficzną na temat tych wyrobów rekonstruuje tkactwo mazurskie. Wytwarza tkaniny o splocie płóciennym, dwuosnowowe, wielonicielnicowe, pasiaki, sejpaki, chodniki-szmaciaki, wykonuje krajki na deseczkach tkackich i krosienkach tabliczkowych (te, wytwarza jej mąż Stanisław).
Wspólnie z mężem Stanisławem kontynuuje ludowe tradycje kurpiowskiego śpiewu i muzyki instrumentalnej. Ich dom stał się ośrodkiem folkloru i tradycyjnych umiejętności artystycznych.
Wielokrotnie uczestniczyła w konkursach sztuki tkackiej i plastyki obrzędowej, zdobywając nagrody (m.in. w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, w skansenie w Olsztynku, w Muzeum w Kętrzynie). Uczestniczyła w wielu jarmarkach i pokazach twórczości – zarówno w Polsce, jak i w Czechach, Niemczech, Rosji, Litwie.
Od roku 2004 jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Fotografia profilowa, źródło: https://muzeumolsztynek.pl/o-muzeum/wystawy/park-etnograficzny/archiwum/
Nagrody i odznaczenia
- Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, 2017.
- Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury ludowej, 2011.
Wystawy
- Wycinanka Kurpiowska na tkaninie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, 2023, wystawa indywidualna.
Bibliografia i źródła
- Anna Bałdyga, https://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-anna_baldyga
- Anna Bałdyga, http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Anna_Ba%C5%82dyga
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.
- Nasze dziedzictwo kulturowe, cz. I, red. Waldemar Majcher, Olsztyn 2014.