Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Anna Grzywna

Anna Grzywna

Wyroby z wiórów drewnianych Oddział Beskidzki

Kontakt:

Koziegłowy, woj. śląskie
e:mail: zbyszekgrzywna@wp.pl
tel. 605-676-967

Anna Grzywna  (ur. 1962) jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2014 roku w dziedzinie plastyki zdobniczej, od lat wykonuje wyroby z wiórów – kwiaty, bukiety, ozdoby, zabawki choinkowe. Artystka tworzy z potrzeby serca, jej prace wyróżniają się starannością wykonania, starannie dobraną kolorystyką oraz tradycyjnymi formami.

Twórczyni kontynuuje wieloletnie tradycje rodzinne wykonywania wyrobów z wiórów charakterystyczne dla miejscowości Koziegłowy –  znanego ośrodka rękodzieła ludowego w zakresie wytwarzania różnorodnych ozdób z wiórów drewna osikowego, m.in. kwiatów, ozdób ściennych i choinkowych. Wychowywała się w rodzinie, w której ta tradycja przechodziła z pokolenia na pokolenie – sama jest już czwartym pokoleniem. Umiejętności doskonaliła już w wieku 12-14 lat, podpatrując najpierw babcię, potem mamę. Obserwacje rodziców, sąsiadów i własne zdolności pozwoliły na doskonałe opanowanie sztuki tworzenia nowych wzorów, przygotowania materiału i wykonywania tych ozdób.

Profil działalności Anny Grzywny obejmuje wytwarzanie doskonałej imitacji kwiatów, kwiatów fantazyjnych, artystyczne impresje na temat zwierząt i ptaków.

Jej samodzielna działalność rozpoczęła się w latach 90 XX wieku i polegała na udziale, eksponowaniu i sprzedaży własnych wyrobów na odbywających się imprezach folklorystycznych, m.in. Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, Targach Sztuki Ludowej w Bukowinie Tatrzańskiej i innych. Występowała także w TVP Katowice w ramach programu „Ginące Zawody”.

Jest bardzo aktywna twórczo, bierze udział w konkursach na sztukę ludową, otrzymując czołowe nagrody i wyróżnienia. Jej prace eksponowane były na wystawach zbiorowych, pokonkursowych w Lublinie, Łodzi, Wrocławiu, Gdyni,  Bukowinie Tatrzańskiej, Koziegłowach.

Prowadziła warsztaty wykonywania kwiatów i ozdób z łyka osikowego w MGOPK w Koziegłowach w ramach projektu „Od łyka osikowego do kogucika kolorowego”,  przy okazji uczestniczenia w imprezach folklorystycznych oraz w szkołach i instytucjach kultury.

Działalność twórcza rodziny Anny Grzywny opisana została w książce wydanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji i Kultury w Koziegłowach w 2011 r.

Wystawy:

Jej prace eksponowane były na wystawach zbiorowych, pokonkursowych w Lublinie, Łodzi, Wrocławiu, Gdyni,  Bukowinie Tatrzańskiej, Koziegłowach.

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Inne źródła:

Galeria prac