Twórcy ludowi - Anna Kicman

Anna Kicman

Pisanki Rzeźby ceramiczne

Kontakt:

Leokadia, woj. mazowieckie
tel. 605 966 622
ceramikakicman@gmail.com

Strona:

Anna Kicman (ur. 1961 r.) jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2006  r.  w dziedzinie rzeźby w glinie.

Zainteresowania twórczością ludową wykazywała już w dzieciństwie, podpatrując pracę swojej babci  Józefy.  Jako 24 letnia dziewczyna rozpoczęła pracę w glinie. Uzdolnienia plastyczne i zamiłowanie do lepienia glinianych figurek dały początek kontynuacji twórczości ludowej, którą rozpoczęła wspólnie z mężem Rajmundem w 1989 r.

Reprezentowana przez nią rzeźba w glinie (postacie świętych, szopki, kropielniczki, krzyże ) i miniaturowa plastyka figuralna (ptaszki, baranki, aniołki) wykazuje duże wartości artystyczne i cieszy się dużym powodzeniem podczas targów, kiermaszów, jarmarków. Jej twórczość nawiązuje do dawnych tradycji ludowego garncarstwa, które oprócz niezbędnych w gospodarstwie wyrobów oferowało plastykę figuralną: wizerunki świętych, aniołki, szopki, postacie zwierząt, ptaszków – gwizdków jako zabawki dla dzieci.

Anna Kicman jest laureatką konkursów na sztukę ludową, współpracuje z Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Częstochowie, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Muzeum Etnograficznym w Węgorzewie i Wdzydzach Kiszewskich.

Wspólnie z mężem osiadają warsztat twórczy, gdzie wyrabiają swoje prace, własny piec garncarski w którym wypalają swoje  wyroby. Proces powstawania ich wyrobów polega na ręcznym formowaniu z gliny, następnie suszeniu i wypalaniu biskwitowym w temp. 850 st. C. Po wypaleniu malują figurki i inne formy kolorowymi szkliwami i wypalają w temp. 1000 st. C. Niektóre np. szopki zdobią w detalach złotą farbą i wypalają w temp. 700 st. C.

Twórczyni i jej działalność  twórcza promowana była przez TVP 3 Warszawa, przez Radio RDC a także przez prasę regionalną.

Prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży ucząc lepienia figurek w glinie nie tylko w swojej pracowni ale także podczas różnych wydarzeń z zakresu kultury ludowej, m.in. we Wdzydzach Kiszewskich, Węgorzewie, Kazimierzu, Lublinie, Bukowinie Tatrzańskiej, Krakowie.

Wystawy:

  • Wystawa kapliczek z okazji 60 rocznicy Powstania Warszawskiego, Komitet Warszawska Golgota 1944 – przy Bazylice św. Krzyża w Warszawie, 2004, wystawa zbiorowa;
  • Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Warszawie podczas „Dni Słowiańskich”, 2004, wystawa zbiorowa;
  • Wystawa w Łazienkach Królewskich podczas „Dni Mazowsza”, Warszawa, 2004, wystawa zbiorowa;
  • Wystawa „Z nitki i gliny”, Muzeum Częstochowskie  w ramach IV Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej, 2011, wystawa zbiorowa.

Konkursy:

  • Konkurs kapliczek z okazji 60 rocznicy Powstania Warszawskiego, Komitet Warszawska Golgota 1944, 2004, wyróżnienie;
  •  VII Międzynarodowy Konkurs na Zabawkę Tradycyjną, ROK w Bielsku Białej, 2007, II nagroda;
  •  IV Konkurs Europejskiej Sztuki Ludowej  „Z nitki i gliny”, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, 2009, nagroda i nagroda publiczności;
  •  Konkurs „Pamiątka z Polski”, Fundacja „Cepelia” Warszawa, 2009, III nagroda;
  •  Konkurs „Pamiątka Regionu Warmii i Mazur”, Urząd Marszałkowski Woj. Warmińsko-Mazurskiego, 2011, II nagroda;
  • Konkurs na najlepsze prace prezentowane podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą, 2020, nagroda
  • VIII Konkurs Sztuki Ludowej „Stworzone, by cieszyć”, Muzeum Częstochowskie, 2024, I nagroda w kategorii: zabawka.

Źródła i bibliografia:

  • Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL.