Twórcy ludowi - Oddział Suwalski - Anna Kudaj

Anna Kudaj

Pisanki Oddział Suwalski

Kontakt:

adres: Lipsk (woj. podlaskie)
tel. 784 183 180
email: annakudaj@wp.pl

Anna Kudaj pisankarstwem zajmuje się od 2019 roku, poznając tajniki pisania woskiem na warsztatach organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Lipsku. W kolejnych latach (2020-2021) doskonaliła swoje umiejętności w programie „Mistrz tradycji” pod okiem wybitnej pisankarki Stanisławy Skowysz-Muchy.

Pisanki wykonuje techniką batiku szpilkowego na wydmuszkach jaj kurzych z pomocą barwinków chemicznych do wełny i jedwabiu. Kontynuuje tradycje wzornicze charakterystyczne dla lipskiego ośrodka pisankarskiego. Jej prace odznaczają się dobrą kompozycją, pewną ręką w tworzeniu ornamentów. Swoje prace prezentuje na kiermaszach wielkanocnych i imprezach etnograficznych w Suwałkach, Wasilkowie, Radziłowie, Lipsku. Bierze udział w przeglądach pisankarskich (Mońki, Augustów) otrzymując nagrody i wyróżnienia. Jej prace znajdują się w zbiorach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

Anna Kudaj jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Pisanki Lipskiej w Lipsku.

Konkursy:

  • Wojewódzki przegląd zdobnictwa obrzędowego cyklu wiosennego i świąt Wielkanocnych, 2021, 2023 – nagroda; 2022 – wyróżnienie
  • Powiatowy przegląd wielkanocnej plastyki obrzędowej, 2021, 2022, 2023 – nagroda
  • Gminny konkurs na najładniejszą pisankę wielkanocną, 2021 – I nagroda

Wystawy:

  • Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji – wystawa stała
  • Wystawy pokonkursowe w Mońkach, Augustowie i w Lipsku

Bibliografia i źródła:

  • Ankieta personalna, Archiwum STL w Lublinie