Twórcy ludowi - Oddział Piotrkowski - Anna Pokora-Pietras

Anna Pokora-Pietras

Hafty Koronki Kwiaty z bibuły Pająki Pisanki Tkaniny Oddział Piotrkowski

Kontakt:

Bielowice, woj. łódzkie
tel. 505 443 201
e-mail: pokora.pietras@onet.pl

Anna Pokora-Pietras urodziła się w 1978 r. Bielowicach – znanym ośrodku twórczości ludowej i pochodzi z rodziny która od pokoleń pielęgnowała tradycje regionu opoczyńskiego. Swoje zainteresowania sztuką ludową przejawia wiała już od dziecka, obserwując i ucząc się różnych dziedzin sztuki ludowej od swojej babci Marianny Pacan oraz matki Stefani Pokory.

Zajmuje się plastyką papierową, pisankarstwem, haftem i koronką. Twórczyni największe swoje sukcesy twórcze zdobyła w pisankarstwie, pisanki  wykonane metodą „batikową” za pomocą wosku są na bardzo wysokim poziomie artystycznym.  Anna Pokora-Pietras od 1996 r. bierze udział w konkursach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W swojej twórczości nawiązuje do tradycyjnych ludowych motywów, łącząc je z własnymi pomysłami, dzięki czemu prace odznaczają się bogactwem wzorów. Chętnie uczestniczy w targach m.in. Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, kiermaszach i pokazach twórczości ludowej dla dzieci i młodzieży. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Regionalnym w Opocznie  (1998 r.), Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (2005 r.),  oraz u prywatnych kolekcjonerów.

Wystawy:

Wystawy zbiorowe, pokonkursowe w Muzeum Regionalnym w Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Warszawie.

Konkursy:

– konkurs „Sztuka ludowa woj. piotrkowskiego” – org. Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim – 1996 r. – I nagroda, 1997 r. – III nagroda,

– konkurs „Plastyka zdobniczo-obrzędowa powiatu opoczyńskiego” – org. Muzeum Regionalne w Opocznie – 2000 r – II nagroda, 2002 r. – I nagroda, 2003 r. – I, II nagroda i wyróżnienie, 2004 r. – I, II, III nagroda, 2005 r. – I, II, III nagroda, 2006 r. – I i III nagroda,

– konkurs „A to polskie właśnie” – org. STL w Lublinie – wyróżnienie.

 Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac