Anna Staniszewska (ur. 1965 r.) jest łowicka hafciarką, która swoją działalność artystyczną rozpoczęła w wieku 14 lat. Od najmłodszych lat wzrastała w atmosferze zamiłowania do sztuki ludowej, przekazywanej przez matkę – Helenę Muchę, znaną i uznaną hafciarkę łowicką. Wzory do swoich haftów czerpie z dawnych ubiorów ludowych, a także tworzy własne, równie ciekawe i oryginalne motywy. Specjalizuje się w hafcie ręcznym i ręczno-maszynowym. Przez wiele lat artystka projektowała i wykonywała stroje ludowe dla Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, współpracuje z wieloma zespołami folklorystycznymi i polonijnymi oraz osobami prywatnymi. W jej dorobku, obok strojów są także sztandary i chorągwie procesyjne haftowane na specjalne zamówienie. Oprócz haftów twórczyni wykonuje także łowickie pająki, wycinanki i kwiaty z bibuły.
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień na sztukę ludową, w 1987 r. po raz pierwszy wzięła udział w łowickim konkursie „Tradycyjna sztuka i rękodzieło ludowe” zdobywając w nim wyróżnienie.
Prace Anny Staniszewskiej znajdują się w muzeach: w Łowiczu, Węgorzewie, Łodzi, Sromowie (w muzeum Rodziny Brzozowskich) oraz w Paryżu. W swoim dorobku twórczym ma 5 wystaw indywidualnych i 9 zbiorowych.
Jest bardzo aktywna w swoim środowisku, organizuje wiele przedsięwzięć mających na celu ocalenie tradycji ludowej regionu – pokazy, warsztaty twórcze w szkołach i placówkach kultury. Opiekuje się twórcami w Kole Łowickim STL służąc im radą i pomocą. Swoje umiejętności i wiedzę przekazuje kolejnym pokoleniom. Od 2002 r. co roku uczestniczy w kiermaszach organizowanych przez Muzeum w Łowiczu w ramach edycji Europejskich Dni Dziedzictwa a także wielu innych na terenie całego kraju. W 2006 r. na zaproszenie TVP2 w programie „Pytanie na śniadanie” prowadziła pokaz wykonywania pisanek wielkanocnych.
Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1989 r. (nr leg. 2437), obecnie pełni funkcję sekretarza Zarządu Głównego STL (od 2001 r.).
Jej talent, niezłomna praca zaowocowały przyznaniem w 2008 r. Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego.
Odznaczenia, nagrody:
- Brązowy krzyż Zasługi, 2003
- Medal Prymasowski, 2003
- Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2008
Wystawy:
Prace biorą udział na wystawach zbiorowych, pokonkursowych m.in. w Łodzi, Łowiczu, Łęczycy, Uniejowie, Bukowinie Tatrzańskiej, Marzycach, Słupi, Łącku, Lublinie.
Wystawa na Międzynarodowych targach Turystycznych w Berlinie – 2006 r., wystawa na Międzynarodowych Targach we Francji – 2004, 2005, 2006 i 2007 r.
Konkursy:
W 1987 r. – udział w łowickim konkursie „Tradycyjna sztuka i rękodzieło ludowe” zdobywając w nim wyróżnienie. Kolejno otrzymywała nagrody w konkursach: „Święto kwiatów, owoców i warzyw” – Skierniewice (1999 r.), „Sabałowe Bajania” – Bukowina Tatrzańska (2000 i 2001 r.), „Jarmark Suwalski” – Węgorzewo (2000 i 2001 r.), „Festiwal kultury ludowej woj. łódzkiego” – Uniejów (2000 i 2002 r.), „Łęczyca w barwach jesieni” – Łęczyca (2000 r.), „Łowicka sztuka ludowa” – Łowicz (2000 r.), „Prezentacje kultury ludowej” w Skansenie w Marzycach (2002 r.), Festiwal Folklorystyczny „Tradycje 2003” w Łodzi, „Konkurs na haft, koronkę i tkaninę” – Słupia (2004 r.), Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawa do Oberka” – Łąck (2006 r.), konkurs na „Najpiękniejsze stoisko” Łąck (2007 r.), i „Najpiękniejsze stoisko” Kazimierz Dolny (2007 r.).
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL