Barbara Świerska to utalentowana koronczarka z Torunia, zajmująca się wykonywaniem koronki czółenkowej – frywolitki. Techniki tworzenia frywolitki nauczyła się od Wandy Malczewskiej, uczestnicząc w 60-cio godzinnym kursie organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Toruniu. Zadebiutowała w 1994 r. udziałem w wystawie haftów i koronek klubu „Supełek” działającym przy Wojewódzkim Domu Kultury w Toruniu, w którym Barbara Świerska aktywnie działa od 1986 r. do dnia dzisiejszego.
Wszystkie prace koronczarki odznaczają się bardzo dobrym wykonaniem pod względem technicznym oraz poprawnymi kompozycjami, świadczącymi o dużych umiejętnościach tworzenia wzorów, które przez wiele lat wypracowywała, wprowadzając coraz to nowe elementy na serwetach, bieżnikach i kołnierzykach. Przy tworzeniu nowego wzoru wykazuje dużo pomysłowości i cierpliwości. W jej pracach „łuczek” i „kółeczko” służą do łączenia nowych elementów, a nie jak się często spotyka zasadnicze tło pracy. Wykonywane przez nią koronki cechuje wielka staranność i poczucie piękna.
Pani Barbara Świerska jest wyjątkowo zdolna. Brała udział w wielu wystawach i kiermaszach. Posiada duże umiejętności pedagogiczne, czemu daje wyraz w uczeniu frywolitki na kursach i pokazach rękodzielniczych. Ponadto wykazuje się dobrym opanowaniem warsztatu praktycznego i znajomością podstaw teoretycznych w zakresie frywolitki.
Bierze też czynny udział w wystawach ogólnopolskich i regionalnych, jest aktywna twórczo, promuje swoją twórczość podczas przeglądów, festiwali, targów i kiermaszy w całej Polsce. Swoje prace publikuje w czasopiśmie „Kram z robótkami”.
Wykonywanie koronki jest jej wielką pasją, odskocznią od codzienności, swoje prace wykonuje z ogromną starannością zgodnie z techniką wykonania i wzornictwem.
Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 2004 roku.
Odznaczenia i nagrody:
- Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 2000, 2001, 2002.
Wystawy:
- Wystawa haftów i koronek klubu „Supełek”, WDK w Toruniu, 1994, wystawa zbiorowa;
- Wystawa klubu „Supełek” – „Hafty i koronki retro”, Dom Kultury Warszawa-Włochy, 1995, wystawa zbiorowa;
- VIII Przegląd Twórczości Artystycznej, Dom Kultury w Golubiu-Dobrzyniu, 2001, 2002, wystawa zbiorowa.
Konkursy:
- Konkursu „Na najlepsze prace prezentowane na stoisku” podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu, nagroda.
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL