Beata Legierska (ur. 1971 r.) pochodzi z rodziny, w której od pokoleń kobiety zajmowały się „heklowaniem” – wykonywaniem koronki koniakowskiej. Beata Legierska już od szóstego roku życia uczyła się koronczarstwa pod wnikliwym okiem matki i stale doskonali swoje umiejętności. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem technicznym i artystycznym, koronki wyróżniają się przejrzystym układem, bogactwem motywów roślinnych – kwiaty, liście i owoce oraz wielością motywów geometrycznych. Jest mistrzynią kompozycji, co zostaje zauważone i wyróżnione w konkursach koronczarskich. Koronki wykonuje w formie tradycyjnej i nowatorskiej, są to m.in. kołnierze, rękawiczki, wstawki, sukienki, bluzeczki oraz różniej wielkości serwety i bieżniki. W ocenie znawców koronki, prace wykonane przez Beatę Legierską z cieniutkiej nici bawełnianej, z której już niewiele kobiet „hekluje” są unikatowe i zasługują na najwyższą ocenę.
Twórczyni posiada także niezwykle rzadką umiejętność wykonywania haftów techniką temerytową – „na koluszku”. Te misterne hafty łączone koronką mają zastosowanie w przedniczkach kabotka oraz naczółkach czepca a także w misternych serwetkach. Technikę temerytową – „na koluszku” poznała, i nauczyła się jej od twórczyni – Marii Michałkowej.
Beata Legierska jest bardzo aktywna twórczo, berze udział w konkursach, wystawach a także licznych imprezach folklorystycznych w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w muzeach a także w prywatnych kolekcjach. Prowadzi pokazy i warsztaty rękodzielnicze w zakresie wykonywania koronki koniakowskiej.
Wystawy:
1997, 1998, 1999, 2000 r. – wystawa prac podczas „Tygodnia Kultury beskidzkiej” w Wiśle
2000 r. – wystawa pokonkursowa „I dni europejskiej kultury ludowej” – Muzeum Częstochowskie
2000 r. – wystawa podczas „Dni Otwartych ODR – Westfalia” w Goleszowie
Konkursy:
2000 r. – konkurs „I dni europejskiej kultury ludowej” – org. Fundacja Kultury Wsi
2003 r. – konkurs „200-lecie koronki koniakowskiej” org. GOK Istebna – I miejsce
Źródła i bibliografia:
Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki. VII Konkurs Sztuki Ludowej, Częstochowa 2018, katalog wystawy.