Beata Syzdół jest kontynuatorką regionalnych tradycji tkactwa świętokrzyskiego. Tkactwa uczyła się w domu tkaczki Urszuli Wolskiej a także korzystając z wiedzy i umiejętności starszych tkaczek w swojej wsi. Tkać zaczęła w 2015 r. Jej zamiłowanie do tej dziedziny twórczości skłoniło Beatę Syzdół do założenia w 2018 r. Stowarzyszenia Świętokrzyskie Tkaczki.
Dla Beaty Syzdół twórczość ludowa jest jej wielką pasją, uważa że twórczość ludowa to najpiękniejsza przygoda w życiu jaka mogła ją spotkać. Na tkaninę przelewa krajobrazy i otaczające piękno barwnej przyrody. Tka pasiaki świętokrzyskie i dba o tradycje tkackie silnie związane z gminą Bodzentyn. Tkaniny twórczyni odznaczają się doskonałością techniczną i artystyczną, umiejętnością łączenia kolorów i dobrą kompozycją.
Jest bardzo aktywna twórczo wielokrotnie uczestniczyła w targach i kiermaszach sztuki ludowej. Prowadzi warsztaty tkackie w swojej pracowni, w której stoją dwa krosna (jedno po babci jej męża) oraz snowadło znajdujące się w stodole (tak jak za dawnych czasów). Prowadzi również pokazy tkackie w Skansenie w Tokarni – Oddziale Muzeum Wsi Kieleckiej oraz na Dymarkach Świętokrzyskich w Nowej Słupi.
Realizowała projekt „Urok Pasiaka”, podczas którego prowadziła warsztaty tkackie na których przeszkoliła 16 osób.
Posiada zbiory kilimów, narzut, bieżniki, płótna, obrusy z tkalni w Bodzentynie. W swojej pracowni gościła także TVP 3, która nagrała program „Z klimatem i z pasją”. Beata Syzdół prowadzi na Fb stronę „Świętokrzyskie tkaczki”, ma również nagrany film „Mistrz tradycji Beata Syzdół urok pasiaka – moje życie”. Współpracuje z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach, Suchedniowskim Ośrodkiem Kultury „Kuźnica” oraz Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie.
Tkaniny Beaty Syzdół zyskały szerokie uznanie wśród znawców i kolekcjonerów tej dziedziny twórczości.
Wystawy:
- Urok pasiaka, Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica”, 2021, wystawa zbiorowa.
Konkursy:
- Konkurs Świętokrzyskiej Sztuki Ludowej, Wojewódzki Dom Kultury, 2022 – III miejsce.
Bibliografia i źródła:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, archiwum STL w Lublinie.