Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Bogumiła Leśniak

Bogumiła Leśniak

Obrazy na szkle Rzeźby Zabawki Oddział Beskidzki

Kontakt:

Stryszawa, woj. małopolskie
e-mail: bogumila.lesniak@gmail.com

Bogumiła Leśniak (ur. 1962 r. ) należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1995  r. w dziedzinie rzeźby i malarstwa na szkle.

Twórczością ludową zajmuje się od ponad 30 lat. a wykonywania  tradycyjnych drewnianych ptaszków stryszawskich nauczyła się od teścia i szwagierki.

Zadebiutowała w 1992  roku udziałem w konkursie „Współczesna sztuka ludowa Województwa Bielskiego”. Od tego czasu doskonaliła i wzbogacała swoje umiejętności zachowując tradycyjne wzornictwo. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych,  corocznie wyróżniana w Konkursie na najlepsze prace prezentowane na stoisku w trakcie Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym.

Prace Bogumiły Leśniak znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Etnograficznym w Nowym Sączu, w Muzeum Zabawki, Muzeum Regionalnym w Suchej Beskidzkiej oraz w wielu prywatnych kolekcjach.

Od kilku lat współpracuje z firmą „Eduskrypt” i prowadzi tam zajęcia warsztatowe dla nauczycieli w zakresie zabawkarstwa i malarstwa na szkle oraz tradycyjnych ozdób choinkowych. W sierpniu 2007 r. brała udział w zorganizowaniu I letniej Szkoły Regionalnej „Polska regiony – edukacja – tożsamość kulturowa”. Od 2001 r. współpracuje z edytorem tekstów książek ks. Jana Twardowskiego gdzie zamieszczane były zdjęcia jej prac.

Poza działalnością artystyczną udziela się także społecznie, od 1990 r. współpracuje z Oddziałem Beskidzkim STL, gdzie aż dwie kadencje pełniła funkcję sekretarza Zarządu Oddziału.

Odznaczenia, nagrody:

Nagroda Starosty Suskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturalnego – 2016 r., Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury – 2017 r.

Wystawy:

  • Między światami – rzeźbiarskie narracje Bogumiły Leśniak, Galeria Sztuki Ludowej STL, Lublin, 2024, wystawa indywidualna;
  • Od adwentu do zapustów, Zamek suski, Sucha Beskidzka, 2023, wystawa indywidualna;
  • Zachowaj tredycje – (nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Warszawa, 2023, wystawa zbiorowa

W 2005 r. prezentowała swoje prace na wystawie w  Sewilli (Hiszpania) w ramach odbywających się Dni Krakowa, wystawa połączona była z warsztatami prowadzonymi przez autorkę prac, natomiast w 2006 r. w Muzeum Etnograficznym w Pradze otwarto wystawę połączoną również z pokazami i zajęciami warsztatowymi dotyczącymi rzeźby i zabawki w ramach Dni Kultury Polskiej – Kultura Łemków. W tym samym roku prezentowała swoje prace na wystawie indywidualnej w Babiogórskim Parku Narodowym.

 Konkursy:

  • II Ogólnopolski Konkurs na Zabawkę Ludową – II miejsce, 1996
  • I Kielecki Festiwal Zabawkarskim – III miejsce, 1997
  • Konkurs Rękodzieło Ludowe Górali Babiogórskich – III miejsce, 1999
  • II Międzynarodowy Konkurss Zabawki  pt. „Ptaki” – nagroda, 1997
  • Konkurs „Kapliczka na przełomie tysiąclecia” – nagrodę  i wyróżnienie, 2000
  • IV Międzynarodowy Konkurs Zabawki – III nagroda, 2001, 2002
  • Ogólnopolski Konkurs „A to polskie właśnie” – wyróżnienie, 2004
  • Postać św. Józefa w rzeźbie, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, 2021, wyróżnienie
  • Rodzina, Zakopiańskie Centrum Kultury, Czerwony Dwór, Zakopane, 2023 – II nagroda w dziedzinie rzeźby.

 Źródła i bibliografia:

  • Istne cuda, istne czary. Tradycje zabawkarskie na polsko-słowackim pograniczu, tekst: Ewa Cudzich, Agnieszka Kobiałka, Bielsko Biała 2021, s. 94-99.
  • Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL