Twórcy ludowi - Oddział Łódzki - Bogusława Drzewiecka

Bogusława Drzewiecka

Kwiaty z bibuły Ozdoby choinkowe Pająki Palmy Oddział Łódzki

Kontakt:

Drzewce, woj. łódzkie
tel. 606 415 107

Bogusława Drzewiecka (ur. 1947 r.) kontynuuje tradycje regionalne w zakresie wykonywania pająków i kwiatów z bibuły. Mieszka na terenie gminy Lipce Reymontowskie znanej z tradycji ludowych. Jest również śpiewaczką występującą w zespole „Wesele Boryny” (od 1975 r.). i grupie śpiewaczej „Lipconki” (od 2003 r.). Zainteresowania twórczością ludową przejawiała już w dzieciństwie, wykonując pod okiem swojej ciotki zabawki na choinkę. W swoich pracach wykorzystuje tradycyjne materiały i wzory. Te ostatnie czerpie od najstarszych mieszkańców gminy Lipce, bibułkarek działających w regionie, poszukuje ich w zbiorach muzealnych. Tworzy także własne kompozycje w oparciu o wzory tradycyjne. Wykonuje pająki tarczowe i krystaliczne, bukiety na ołtarzyki. Rózgi kwiatowe na ściany, koronki na obrazy a także palmy wielkanocne.

Od wielu lat z powodzeniem bierze udział w konkursach i wystawach organizowanych nie tylko na terenie województwa łódzkiego, ale również prezentując region łowicki podczas ogólnopolskich imprez kulturalnych. Bogusława Drzewiecka uczestniczy w targach i kiermaszach sztuki ludowej (m.in. w Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, Dożynkach Prezydenckich w Spale) oraz warsztatach i prezentacjach sztuki ludowej towarzyszącym muzealnym, powiatowym i miejskim wydarzeniom takim jak Biesiada Łowicka, Jarmark Łowicki, Europejskie Dni Dziedzictwa, Noc Muzeów.

Poza własną twórczością dała się poznać jako osoba angażująca się z równą pasją i oddaniem edukacji regionalnej dzieci i młodzieży. Jej prace prezentowane są na stałej ekspozycji w Muzeum w Łowiczu, Muzeum i w Lipcach Reymontowskich.

Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 2014 r.

Wystawy:

Wystawy zbiorowe: Łódź sala EXPO – 2008 i 2009 r. – wystawa reprezentacji Gminy Lipce Reymontowskie, 2009 r. – wystawa pokonkursowa w Muzeum w Łowiczu, 2009 r. – wystawa choinek zdobionych tradycyjnymi ozdobami – Łódzki Dom Kultury – 2010 r. , „Rękodzieło ludowe Ziemi Łowickiej” – 2013 r.

Konkursy:

W 2009 r. w konkursie „Rękodzieło Regionu Łowickiego” organizowanym przez Muzeum w Łowiczu i Fundację „Cepelia” otrzymała Nagrodę Burmistrza Miasta Łowicza,

– 2009 r. – Konkurs Rękodzieła Artystycznego – GOK w Poraju – II miejsce,

– 2014 r. – konkurs na opracowanie i wykonanie produktu marki „Folklor Łowicki”- org. Miasto Łowicz – wyróżnienie,

2014 r. – konkurs „Bibułkowe cudeńka” – IX Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej – Kielce – I miejsce

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL