Twórcy ludowi - Oddział Karpacko-Małopolski - Bogusława Miś

Bogusława Miś

Malowanki zalipiańskie Oddział Karpacko-Małopolski

Kontakt:

Zalipie, woj. małopolskie
e-mail: bogna11@onet.pl

Bogusława Miś należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2017 r. Wywodzi się z rodziny o głębokich korzeniach artystycznych.

Tradycyjnym zdobnictwem domów – malarstwem zalipiańskim i plastyką obrzędową zajmowała się już babcia –Felicja Wolańska z d. Curyło oraz mama Bogusławy – Maria Chlastawa, jedne z najbardziej znanych i docenianych malarek ludowych z Zalipia. To matka nauczyła wszystkiego swoją córkę Bogusławę i to dzięki rodzinie w której wyrosła, mogła od wczesnych lat zapoznać się z tradycyjnymi technikami zdobienia domów wewnątrz i na zewnątrz, wykonywania malowanych „dywanów”, „rogówek” (na papierze i tkaninie), obrusów a przede wszystkim wycinanek (malowanych).

Bogusława Miś z d. Chlastawa wyróżnia się od innych malarek „zalipiańskich”, tym że wykonuje już coraz rzadziej spotykaną malaturę jednobarwną – białą na budynkach drewnianych – jest to jedna z najstarszych technik zdobniczych a obecnie już bardzo rzadko spotykana, dominuje malatura wielobarwna.

Zadebiutowała w 1979 r. udziałem w konkursie „Malowana Chata”, zdobywając I miejsce. Swoje umiejętności przekazała też córce Magdalenie, która również należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Do swoich zbiorów zalicza malowany dom i jego obejście. Wewnątrz ekspozycję z malowanych mebli, talerzy, filiżanek, szklanek, wazonów, desek, znajdują się także malowane spódnice, bluzki, fartuchy, pisanki, bombki. Bogusława Miś prowadzi warsztaty w swoim „Malowanym domu” dla osób niepełnosprawnych oraz w świetlicach szkolnych.

Bogusława Miś uczestniczy w targach, kiermaszach w Krakowie, Opolu, Warszawie, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym, Lublinie.

Konkursy:

Od 1979 r. do chwili obecnej uczestniczy w konkursach „Malowana Chata” Domu Malarek w Zalipiu – organizowanym przez Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie (17 razy – I miejsce, 15 razy- II miejsce, 2 razy – III miejsce).  Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który dotyczy ludowej tradycji zdobienia domów.

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL.

Galeria prac