Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Czesław Kubik

Czesław Kubik

Rzeźby Oddział Beskidzki

Kontakt:

Czechowice-Dziedzice (woj. śląskie)
te. (32) 215 46 07

Czesław Kubik (ur. 1944 r.) jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2000  r.  w dziedzinie rzeźby ludowej. Należy do grona najbardziej aktywnych i znanych twórców regionu beskidzkiego. Swoją przygodę z rzeźbieniem zaczął od bocianów wykonanych z konarów drzew, które wykonuje do tej pory. W późniejszym okresie zaczął rzeźbić rzeźby figuralne Chrystusa Frasobliwego, postaci świętych, anioły, diabły oraz bardziej rozbudowane kompozycyjnie szopki i kapliczki. Chętnie sięga też do tematyki wiejskiej. Są to sceny przedstawiające wiejskie baby, chłopów śląskich z gołębiami, kapele. Są w nich również ilustracje zwyczajów. Tradycyjne formy wyrazu są charakterystyczne dla rzeźby Czesława Kubika. Rzeźbi wyłącznie w drewnie lipowym, najczęściej polichromowane. Rzeźba stała się jego pasją, a spotkanie ze sztuką przyniosło wiele satysfakcji i umożliwiło wyrwanie się z codzienności, zdobył uznanie w swoim środowisku tworząc na bazie tradycji swoje oryginalne prace, nadając im indywidualne cechy i wzór artystyczny.

Prace twórcy brały udział  w wystawach na sztukę ludową a jego prace zakupiły do swoich zbiorów liczne muzea krajowe i zagraniczne, m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Krakowie, Muzeum Regionalne w Żywcu, Muzeum w Kielcach.

Prace jego zdobią kolekcje prywatne w kraju i za granicą. Twórca bierze także aktywny udział w targach i kiermaszach, prezentując swoją twórczość m.in. na Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, Krakowie, Warszawie, Bukowinie Tatrzańskiej, w Żywcu i  innych.  Laureat wielu konkursów na sztukę ludową. Za całokształt pracy twórczej  został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz  Medalem Miasta Żywiec.

Poza działalnością artystyczną udziela się także społecznie, od 2005 r. współpracuje z Oddziałem Beskidzkim STL, gdzie pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Oddziału, a od 2009 r. jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców  Ludowych

Odznaczenia, nagrody:

  • Brązowy Krzyż Zasługi
  • Medal Miasta Żywiec

Wystawy:

Prace brały dział na wystawach pokonkursowych w ROKiS w Bielsku-Białej, Żywcu, Kielcach, Lublinie

 Konkursy:

Laureat wielu konkursów na sztukę ludową, m.in. w 1998 r. uzyskał  nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Zabawki pt. „Koniki” (Bielsko-Biała), w 1999 r. – III nagrodę w Konkursie Sztuki Ludowej pt. „Ptaki” (Bielsko-Biała), od 1998 r. wyróżniany w Konkursie Sztuki Sakralnej w Kielcach.

 Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL