Twórcy ludowi - Oddział Kurpiowski - Czesława Konopka (1925-1993)

Czesława Konopka (1925-1993)

Kwiaty z bibuły Pająki Wycinanki Oddział Kurpiowski

Kontakt:

adres: Kadzidło (woj. mazowieckie)

Czesława Konopka nazywana była damą kurpiowskiej wycinanki, ale pochłaniały ją także inne zajęcia twórcze. Tkała na krosnach, szyła piękne tradycyjne stroje kurpiowskie oraz wykonywała elementy dekoracyjne do zdobienia chat – wycinanki, bukiety i kierce.

Działalność artystyczną rozpoczęła bardzo wcześnie. Już jako mała dziewczynka pomagała mamie i rodzeństwu w wykonywaniu wyrobów szydełkowych, wycinanek, przedmiotów plastyki obrzędowej, jak pisanki, palmy, kwiaty i bukiety z bibuły, zabawki choinkowe i wiele innych. Była bardzo uzdolniona i pracowita, wykazywała się dużą inwencją twórczą i bogatą wyobraźnią.

W 1950 roku Czesława Konopka zatrudniała się w spółdzielni cepeliowskiej „Kurpianka”, gdzie przepracowała blisko 30 lat. Pełniła tam nadzór artystyczny nad wyrobami artystycznymi oraz zajmowała się skupem przedmiotów rękodzielniczych od lokalnych twórców. Jej wyczucie piękna i wrażliwości na sztukę spotykało się z pochlebnymi opiniami komisji weryfikacyjnych nadzorujących pracę spółdzielni.

Prezentację własnej twórczości rozpoczęła w 1948 roku na konkursie sztuki ludowej w Kadzidle, na którym zdobyła III nagrodę. Rok później w rywalizacji na wnętrze chaty kurpiowskiej była już najlepsza. Urządzona na konkurs tradycyjna izba kurpiowska w rodzinnym domu stała się wkrótce małym muzeum regionalnym, które przyciągało rzesze turystów krajowych i zagranicznych pragnących podziwiać piękno tamtejszej kultury i sztuki ludowej.

Udział w kolejnych konkursach i wystawach regionalnych i ogólnopolskich przyczynił się do wzrostu popularności Czesławy Konopki. Wystawiała swoje prace w Warszawie (1955, 1962, 1968), Pułtusku (1949, 1964), Myszyńcu (1953), Łowiczu (1970), Płocku (1970, 1971), Kolnie (1971, 1972), Ostrołęce (1972) i Toruniu (1979). Była uczestniczą wielu Cepeliad organizowanych w stolicy, targów i pokazów sztuki ludowej między innymi w Krakowie, Kazimierzu Dolnym, Płocku, Poznaniu i Białymstoku. Brała udział w spotkaniach autorskich w wielu krajach w Europie i na świecie. W każdym z tych miejsc zachwalała walory polskiej sztuki ludowej, podkreślając jej piękno i niepowtarzalny charakter. Dowodem uznania dla niezwykłej twórczości Czesławy Konopki była wystawa indywidualna jej prac, prezentowana w Warszawie, Krakowie i w Szwajcarii.

Była inicjatorem i współorganizatorem wielu imprez regionalnych, jak „Palna Kurpiowska” i „Kurpiowskie Dni Folkloru”.  Oprócz działalności plastycznej realizowała się również w innych formach artystycznych. Była członkinią powstałego przy spółdzielni CPLiA „Kurpianka” Zespołu Pieśni i Tańca, z którym prezentowała piękno folkloru puszczańskiego na scenach polskich i europejskich.

Spełnieniem marzeń Czesławy Konopki było otwarcie w 1979 roku Izby Kurpiowskiej w Kadzidle. Wspólnie z bratanicą Aleksandrą Oślicką zadbała o wystrój tego miejsca, które bazując na ważnych tradycjach kultury tego regionu, świadczyło o bogactwie zwyczajów tamtejszych mieszkańców. Pieczę na prowadzeniem Izby Pani Czesława powierzyła swojemu bratankowi Tadeuszowi Konopce oraz jego żonie Stanisławie.

Przyjaciele pani Czesławy Konopki i wielbiciele jej talentu, z pa­miątek, jakie pozostały po tej wspaniałej artystce ludowej utworzyli w Kadzidle „Izbę Pamięci Czesławy Konopkówny”. Jej otwarcie miało miejsce 12 maja 1997 roku, w czwartą rocznicę śmierci twórczyni.

Twórczyni Przez wiele lat była aktywnym członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych,  pełniąc w latach 1968-1970  funkcję wiceprzewodniczącej Zarządu Głównego STL w Lublinie, a w latach 1984-1993 – prezesa Oddziału Kurpiowskiego STL w Ostrołęce. Należała również do grona osób zrzeszonych w Towarzystwie Przyjaciół Ostrołęki.

Nagrody i odznaczenia:

  • Nagroda III stopnia Ministra Kultury i Sztuki, 1971;
  • Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, 1976;
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 1979;
  • Dyplom Honorowy Ministra Spraw Zagranicznych, 1981;
  • Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Narodowej”, 1986;
  • Odznaka „Za zasługi dla województwa warszawskiego”;
  • Odznaka „Za zasługi dla województwa ostrołęckiego”.

Bibliografia i źródła:

  • Marian Pokropek, Czesława Konopka, https://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-czeslawa_konopka.
  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.

Opracowała: Katarzyna Kraczoń

Galeria prac