Danuta Sałaciak urodziła się w 1964 roku. jest członkiem STL w dziedzinie zabawkarstwa od 2012 roku. Pochodzi ze Stryszawy, która jest jednym z głównych ośrodków zabawkarstwa w Polsce i do dzisiaj są tam kontynuowane tradycje artystycznej wytwórczości różnego rodzaju ptaszków i zabawki ludowej. Rodzina Leśniaków z której wywodzi się Danuta Sałaciak należy dziś do najbardziej znanych zabawkarzy beskidzkich.
Strugania i malowania ptaszków nauczyła się już w dzieciństwie od swojego ojca. Jej ptaszki, sikorki, wróble, jaskółki przypominają pierwowzory, ale nie imitują natury. Zazwyczaj są bardziej kolorowe niż w rzeczywistości, w swojej twórczości czerpie z tradycyjnych wzorów, będących w posiadaniu rodziny Leśniaków. W malowaniu stosuje żywe kolory, czasem modyfikuje wzory rodzinne. Dla podniesienia walorów artystycznych tworzy również kompozycje. Szczególnie znane są rodziny w gnieździe lub na gałązkach.
Danuta Sałaciak zadebiutowała w 1997 roku udziałem w konkursie „Rękodzieło ludowe Górali Babiogórskich”, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Suchej Beskidzkiej, uzyskując III nagrodę. Ponadto jest laureatką nagród w konkursach na zabawkę ludową organizowanych w Stryszawie, Suchej Beskidzkiej, Bielsku Białej, Kielcach. Corocznie bierze udział w konkursie „Produkt lokalny Podbabiogórza”. Jest bardzo aktywna twórczo, uczestniczy w kiermaszach sztuki ludowej organizowanych w Suchej Beskidzkiej, Żywcu, Zawoi, Bielsku-Białej, Makowie Podhalańskim, Zakopanem, Katowicach, Krakowie, w Wiśle, Bukowinie Tatrzańskiej, Węgorzewie, prezentując tradycyjną sztukę ludową. Często również w trakcie prezentacji swoich prac prowadzi pokaz wykonywania tradycyjnych stryszawskich ptaszków z drewna. Kontynuując tradycje rodzinne, umiejętności twórcze przekazuje również swoim dzieciom.
Wystawy:
- Ogólnopolska wystawa twórczości ludowej podczas XXXIII Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej, 1999, wystawa zbiorowa;
- Wystawy zbiorowe, pokonkursowe w ROK w Bielsku-Białej, Stryszawie, Kielcach, Suchej Beskidzkiej.
Konkursy:
- Konkurs „Rękodzieło ludowe Górali Babiogórskich”, MOK w Suchej Beskidzkiej, 1997, III nagroda;
- II Międzynarodowy Kielecki Festiwal Zabawkarski, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, 1998, wyróżnienie;
- Konkurs na zabawkę ludową, GOK Stryszawa, 2020, I nagroda.
Źródła i bibliografia:
- Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL