Ela Świderek (ur. 1960 r.) jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2009 r. Zamiłowanie do sztuki rzeźbiarka wyniosła z rodzinnego domu. Jej ojciec Mieczysław Żegliński z Rylska był znanym i cenionym rzeźbiarzem ludowym. Jako mała dziewczynka obserwowała aktywność artystyczną swoich rodziców (mama wykonywała ozdoby ze słomy i pomagała mężowi malować figurki). Po śmierci ojca w 1984 r. artystka podjęła pierwsze próby rzeźbiarskie.
Artystka na przełomie lat 80 i 90 XX wieku wykonywała rzeźby dla „Cepelii”. Jej najwcześniejsze prace wzorowane były na twórczości ojca. Po zakończeniu współpracy z „Cepelią” na pewien czas artystka zaprzestała działalności artystycznej. O powrocie do rzeźbienia zadecydowało pod koniec lat 90 spotkanie z twórcami ludowymi i ponowne „odkrycie” twórczyni przez Ośrodek Regionalny działający przy Łódzkim Domu Kultury. Zapraszana na plenery, konkursy, wystawy i kiermasze wykonywała coraz więcej rzeźb. Zaczęła poszukiwać własnej drogi, wypracowując indywidualny styl, rozszerzając poruszaną tematykę i ciągle poszukując nowych form wyrazu.
Jej prace w większości są polichromowane. Operuje szeroką paletą barw. Rzeźby i płaskorzeźby sakralne i świeckie charakteryzuje łagodna linia konturu połączona z geometryzacją kształtu. Figury cechuje uproszczenie i lapidarność, dążenie do symetrii oraz płaskość rozwiązań. Dzięki tym zabiegom uzyskuje przejrzystość kompozycji. W płaskorzeźbach stosuje często ornamenty roślinne. Poprzez swoją statykę, prostotę w przedstawianiu tematu jej prace stają się dla odbiorcy bliskie i interesujące, emanują wewnętrznym spokojem i łagodnością.
Rzeźby autorstwa Eli Świderek znajdują się w Muzeum w Łowiczu, Muzeum w Lipcach Reymontowskich oraz licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artystka bierze czynny udział w konkursach, kiermaszach a także pokazach i warsztatach etnograficznych prezentując swoje prace i promując kulturę ludową regionu.
Wystawy:
2004 r. – wystawa zbiorowa „Szopka na Boże Narodzenie w Rzeźbie ludowej” – Łódzki Dom Kultury
2006 r. – wystawa zbiorowa „Boże Narodzenie we współczesnej rzeźbie nieprofesjonalnej woj. łódzkiego” – Łódzki Dom Kultury,
2007 r. – wystawa zbiorowa „Adam Głuszek …” –
2007 r. – wystawa zbiorowa „Idą gody idą …”
2008 r. – wystawa zbiorowa „Rzeźbiarze Regionu Łowickiego” – org. Muzeum w Łowiczu
Konkursy:
2005 r. – V Ogólnopolski Konkurs dla Rzeźbiarzy Ludowych Na Szopkę Bożonarodzeniową – org. Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach – wyróżnienie
2008 r. – Konkurs Rzeźba Ludowa i Nieprofesjonalna w Województwie Łódzkim – org. Łódzki Dom Kultury – II nagroda
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL