Emilia Kozdrój ( ur. 1959 ) od dzieciństwa śpiewała, robiła kwiatki z bibuły i tkała. To twórczyni wszechstronna, bardzo energiczna i aktywna w środowisku twórczym. Zanim jednak na dobre zajęła się tkactwem wykonywała najpierw biłgorajskie włosianki. Później, w latach 90-tych, zaczęła wykonywać żerdziańskie chodniki. Pracuje na stuletnim warsztacie tkackim. Do tworzenia chodników wykorzystuje resztki tkanin i wełny. Jej prace odznaczają się starannością wykonania oraz kapitalnym połączeniem kolorów. Artystka wprowadza zestawienia melanżowe oraz żywe i jaskrawe kolory, dzięki czemu jej chodniki zawsze przykuwają uwagę odbiorców.
Jest członkinią stowarzyszenia „Nasza Wieś” w Żerdzi oraz Klubu Twórców Ludowych w Puławskim „Domu Chemika”. Laureatka nagród i wyróżnień w dziedzinie tkactwa, szydełkowania, ozdób choinkowych, wieńców dożynkowych. W wolnych chwilach pisze wiersze.
W 2010 roku z inicjatywy Emilii Kozdrój, Leokadii Olszaki Zofii Stalęgi w budynku szkolnym w Żerdzi powstała izba tkactwa, w której zaprezentowano etapy obróbki lnu oraz proces tkactwa. W izbie odbywają się warsztaty tkackie.
Nagrody i odznaczenia:
- Brązowy Krzyż Zasługi, 2019
Konkursy:
- Artystyczna Twórczość Wsi, Puławski „Dom Chemika”, 2019, II nagroda w dziedzinie tkactwa.
Bibliografia i źródła:
- Artystyczna Twórczość Wsi. Wystawa Pokonkursowa. 50 lat Klubu Twórców Ludowych, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”, Puławy 2009.
- 60 lat Klubu Twórców Ludowych w Puławach, opr. Aleksandra Lis, Jadwiga Orlewska, Kamila Salwowska-Duk i Renata Siedlaczek, Puławy 2019.
- Kraczoń Katarzyna, Plastyka obrzędowa i zdobnicza Lubelszczyzny – specyfika i funkcje, [w:] Kultura ludowa Lubelszczyzny. Stan – Wartości – Perspektywy, red. Jan Adamowski, Lublin 2020, s. 159-178.
- Orlewska Jadwiga, Twórcy ludowi Ziemi Puławskiej. Powiat Puławski, Puławy 2012.
- Twórcy ludowi z Lubelszczyzny, pod red. J. Adamowskiego i M. Wójtowicz-Deki, Lublin 2024, s. 52-57.
Opracowanie: Katarzyna Kraczoń
Fotografie: Archiwum Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”.