Twórcy ludowi - Oddział Wielkopolski - Eugenia Wieczorek

Eugenia Wieczorek

Koronki Oddział Wielkopolski

Kontakt:

Jarocin, woj. wielkopolskie
tel. 666 189 263

Eugenia Wieczorek (ur. 1938 r.) to wyjątkowo utalentowana koronczarka z Jarocina i  jak sama o sobie mówi „zakochana jest w swoich frywolitkach”. Z olbrzymią pasją tworzy delikatne, o misternych wzorach koronki, które zachwycają nie tylko znawców tej dziedziny twórczości ale także osoby stykające się z nimi po raz pierwszy.

Pani Eugenia Wieczorek po II wojnie światowej,  po repatriacji z Wołynia osiedliła się w Wielkopolsce, gdzie sztuka wykonywania frywolitki znana była od dawna i właśnie tam w Klubie Nauczyciela w Jarocinie w 1981 r. ukończyła kurs nauki frywolitki a następnie sama zaczęła pracować jako instruktorka nauczając tej sztuki koronczarstwa. Obdarzona wyobraźnią i smakiem projektuje i zapamiętuje misterne wzory bez rozrysowania na papierze. Twierdzi, że talent plastyczny odziedziczyła po matce, rodzinne zdolności plastyczne odziedziczyła również córka Pani Eugenii – Ewa Kasprzak, która pod bacznym okiem matki zgłębiła tajniki wykonywania frywolitki.

Pani Eugenia Wieczorek, obdarzona jest również umiejętnościami dydaktycznymi,  chętnie bierze udział w edukacyjnych programach z dziedziny sztuki ludowej ucząc młodzież i dorosłych.

Twórczyni zadebiutowała w 1992 r.  wystawą indywidualną w Muzeum Regionalnym w Jarocinie, następnie w 2005 r. wystawę zorganizowało Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Jej prace znajdują się w  licznych muzeach w Polsce, w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Regionalnym w Jarocinie, w Muzeum w Szreniawie, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze z s. w Ochli, Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Pierwsze jej prace zakupiło Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w 1984 r.

W 2002 r. z jej inicjatywy powstało Koło Twórców Ludowych Ziemi Jarocińskiej.

Jest zaangażowana w działalność Oddziału Wielkopolskiego STL, zawsze pomocna i ciepła dla innych twórców. Niestrudzona uczestniczka targów i  kiermaszy w Polsce i za granicą, na których demonstruje technikę wykonywania frywolitki. Stoisko Pani Eugenii przyciąga zawsze liczne grono zainteresowanych.

Odznaczenia i nagrody:

Za całokształt pracy twórczej Pani Eugenia Wieczorek uhonorowana została w 2013 r. Nagrodą im. Oskara Kolberga.

Za sukcesy artystyczne otrzymała w 2008 r. srebrny medal „Zasłużony dla Cepelii” a w 2009 r. za zasługi dla kultury ludowej – „Srebrny Krzyż Zasługi”.

W 2018 r. odznaczona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Wystawy:

Pani Eugenia Wieczorek zadebiutowała w 1992 r.  wystawą indywidualną w Muzeum Regionalnym w Jarocinie, następnie w 2005 r. wystawę zorganizowało Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

 Konkursy:

Zdobyła m.in. II nagrodę w Konkursie „Nitką malowane”, III miejsce w międzynarodowym Konkursie „Z nitki i gliny” organizowanym przez Muzeum Częstochowskie, II nagrodę na Międzynarodowych Targach Poznańskich, Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Ludową „A to Polskie właśnie…” w Lublinie i wiele innych.

Na Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu w 2017 r. została wyróżniona nagrodą „Za najlepsze prace eksponowane na stoisku”.

Źródła i bibliografia:

Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki. VII Konkurs Sztuki Ludowej, Częstochowa 2018, katalog wystawy.

Galeria prac