Twórcy ludowi - Oddział Opolski - Grażyna Fila

Grażyna Fila

Pisanki Oddział Opolski

Kontakt:

adres: Dębie (woj. opolskie)
tel. 503 806 886

Grażyna Fila  jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2022 r. w dziedzinie plastyki obrzędowej (kroszonka). Wykonywaniem kroszonki zajmuje się od dziecka. Zamiłowanie do sztuki ludowej wyniosła z domu rodzinnego a umiejętności przejęła po swojej mamie Kornelii Piechocie. Zadebiutowała w 2021 roku udziałem w XXX Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2021” ogłoszonym przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, uzyskując I nagrodę. Od tego czasu doskonaliła i wzbogacała swoje umiejętności zachowując tradycyjne wzornictwo i kolorystykę, charakterystyczne dla regionu opolskiego. Prace Grażyny Fila wyróżniają się starannością wykonania, dużym wyczuciem kompozycji i inwencją twórczą. Swoje dzieła zdobi tradycyjnymi motywami kwiatowymi i koronkowymi, są one symetryczne, gęsto i bogato zdobione.

Grażyna Fila jest laureatką  konkursów na sztukę ludową, swoje prace autorka prezentowała na wystawach zbiorowych w Muzeum Wsi Opolskiej, w Regionalnej Izbie Śląskiej w Dańcu. Jej prace znajdują się w Muzeum Wsi Opolskiej i w prywatnych kolekcjach.

Od 2016 r. prowadzi warsztaty kroszonkarskie dla dzieci i młodzieży, od 10 lat współpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną w Chrząstowicach w zakresie organizacji gminnego konkursu kroszonkarskiego, gdzie kilkakrotnie była jurorką. W 2021 r. we współpracy z Muzeum Wsi Opolskiej i gminą Chrząstowice organizowała wykonanie pomnika kroszonki opolskiej dla gminy Chrząstowice.

Współpracuje z instytucjami kultury w swoim regionie a także z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Kultury Wsi dla którego w 2022 r. wykonała kolekcję kroszonek opolskich. Współpracuje również z Fundacją Opolskie Dziouchy, promując twórczość ludową Śląska Opolskiego.

Twórczyni podtrzymując tradycje i przekaz rodzinny, nauczyła tej trudnej techniki zdobienia również swoje dzieci, córkę Emilię i syna Jana którzy obecnie zajmują pierwsze miejsca w konkursach zdobienia jaj metodą rytowniczą.

Wystawy:

  • Pokonkursowa wystawa kroszonek, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, 2021, wystawa zbiorowa;
  • Wystawa kroszonek, Regionalna Izba Śląska w Dańcu, 2023, wystawa zbiorowa.

Konkursy:

  • Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie”,  Muzeum Wsi Opolskiej,  2021  – I nagroda, 2023 – III nagroda,
  • Konkurs Plastyki Obrzędowej „Kroszonka, Pisanka, Oklejanka”, Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzyniu Wielkim, 2023 – II nagroda.

Źródła i bibliografia:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni,  Archiwum STL w Lublinie.

 

Galeria prac