Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Grażyna Kruczyńska

Grażyna Kruczyńska

Instrumenty muzyczne Zabawki Oddział Beskidzki

Kontakt:

Żywiec, woj. śląskie
tel. 693 713 281

Strona:

Grażyna Kruczyńska jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2005  r.  (nr leg. 3320) w dziedzinie ceramicznej zabawki  i glinianych instrumentów ludowych. Należy niewątpliwie do grona najbardziej aktywnych i znanych twórców regionu beskidzkiego.

Jest kontynuatorką rodzinnych tradycji wykonywania glinianych ptaszków, zapoczątkowanych przez dziadków i rodziców którzy byli bardzo znanym w Beskidach rodem Romańczyków zajmujących się tą dziedziną twórczości. Obecnie aby zachować te tradycje twórczyni przekazuje  umiejętności  swoim dzieciom i wnukom. Zadebiutowała w 1982 r. udziałem w wystawie twórczości ludowej w Muzeum w Żywcu.

Twórczość ludowa stała się dla Grażyny Kruczyńskiej pasją, a spotkanie ze sztuką przyniosło wiele satysfakcji i umożliwiło wyrwanie się z codzienności, zdobyła uznanie w swoim środowisku tworząc na bazie tradycji swoje oryginalne prace, nadając im indywidualne cechy i wzór artystyczny.

Prace twórczyni brały udział  w wystawach na sztukę ludową oraz zostały zakupione do zbiorów licznych muzeów w kraju i zagranicy, m.in. do Państwowego Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Krakowie, Muzeum Regionalnego w Żywcu, Muzeum w Kielcach.

Prace jej zdobią kolekcje prywatne w kraju i za granicą. Twórczyni bierze także aktywny udział w targach i kiermaszach, prezentując swoją twórczość m.in. na Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, Krakowie, Warszawie, Bukowinie Tatrzańskiej, w Żywcu i  innych.

Poza działalnością artystyczną udziela się także społecznie, od 2009 r. współpracuje z Oddziałem Beskidzkim STL, gdzie pełni funkcję członka Zarządu Oddziału Beskidzkiego Stowarzyszenia Twórców  Ludowych, ponadto od kilkunastu lat prowadzi warsztaty wykonywania zabawek glinianych  dla dzieci i młodzieży, opowiada o życiu wsi i tradycjach związanych z regionem żywieckim.

Odznaczenia, nagrody:

  • Odznaka Zasłużony Działacz Kultury, 2002
  • Medal z okazji 60-lecia Cepelii, 2013
  • Dyplom Honorowy „Za zasługi dla zachowania dorobku kultury polskiej”, 2014
  • Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, 2024

Wystawy:

Zadebiutowała w 1982 r. udziałem w wystawie twórczości ludowej w Muzeum w Żywcu. Prace swoje prezentowała również na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum w Częstochowie.

Konkursy:

  • I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Zabawkę Ludową, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, 1995
  • Nagroda Specjalna w Wojewódzkim Konkursie na Budowę Instrumentów Ludowych, WOK Bielsko-Biała, 1996
  • II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie na Zabawkę Ludową, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, 1998
  • III nagroda w Konkursie Sztuki Ludowej pt. „Ptaki”, WOK Bielsko-Biała, 1999
  • I nagroda w VI Międzynarodowym Konkursie Zabawki i Form Zdobniczych, ROK Bielsko-Biała, 2004
  • II nagroda w IV Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Instrumentów Muzycznych, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, 2005
  • II nagroda w VII Międzynarodowym Konkursie Zabawki i Form Zdobniczych, ROK Bielsko-Biała, 2007
  • Wyróżnienie w Konkursie na Budowę Instrumentów Ludowych, ROK Bielsko-Biała, 2012
  • Wyróżnienie w X Międzynarodowym Konkursie na Zabawkę Tradycyjną, ROK Bielsko-Biała, 2013
  • Wyróżnienie w V Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych,  Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, 2016

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac