Twórcy ludowi - Oddział Radomski - Grzegorz Gordat

Grzegorz Gordat

Wyroby plecionkarskie Oddział Radomski

Kontakt:

Borek, woj. mazowieckie
e-mail: gordatgrzegorz@wp.pl

Grzegorz Gordat jest twórcą młodego pokolenia, który swoje umiejętności przejął od wujka. Na początku pomagał w ścinaniu wikliny, a następnie samodzielnie zaczął wyplatać kosze, aktualnie jest już jedynym wikliniarzem w rodzinie.

Jest twórcą świadomym własnych umiejętności i roli jaką pełni w kultywowaniu tradycyjnego rękodzieła. Przekazuje swoje umiejętności prowadząc warsztaty, współpracując ze środowiskowymi organizacjami, choć w jego opinii coraz trudniej o zainteresowanie tym rękodziełem. Jest bardzo aktywnym popularyzatorem tradycyjnej twórczości ludowej, bierze udział nie tylko w kiermaszach, pokazach, jarmarkach, ale jest również panelistą na konferencjach poświęconych dziedzictwu kulturowemu. Kontynuator wielopokoleniowej tradycji wyplatania koszy technika żebrowo-krzyżową. Jest jednym z nielicznych o umiejętnościach wyplatania „kabłącoków” – wiklinowych koszy wytwarzanych wyłącznie przez lokalnych twórców z Luciami w gminie Przyłęk. Jego wytwory łączą aspekt praktyczny z walorami estetycznymi i cieszą się dużym uznaniem wśród odbiorców, jak i specjalistów.

Wyroby wikliniarskie wykonane przez Grzegorza Gordata charakteryzują się precyzją i dokładnością są połączeniem tradycji i kunsztu. Bierze udział w cyklicznych imprezach i wydarzeniach taki jak: Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie i Akademii Sztuki Ludowej STL.

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac