Twórcy ludowi - Oddział Lubelski - Grzegorz Starobrat

Grzegorz Starobrat

Wyroby kowalskie Oddział Lubelski

Kontakt:

Lublin
e-mail: kowalstarobrat@.pl
tel.: 513 191 628

Grzegorz Starobrat (ur. 1982 r.) kontynuuje kilku pokoleniowe tradycje rodzinne kowalstwa na Lubelszczyźnie. Techniki kowalskie przekazał mu ojciec Ryszard. Już od dziecka każdą wolną chwilę spędzał w kuźni swojego dziadka, stryjów i ojca. Grzegorz Starobrat jest już szóstym pokoleniem kowali w tej rodzinie i powoli wprowadza w tajniki zawodu swojego syna.

W rodzinnej pracowni – kuźni kowalskiej w Kraśniku  wykonuje przeważnie przedmioty użytkowe takie jak: siekiery, młotki, grace, motyki, sierpy, kosy, ośliki, dłuta ale  również wyroby artystyczne – świeczniki, okucia, meble kute, kwiaty, ogrodzenia, kraty, wyroby dekoracyjne. Wyroby te, wykonane ręcznie cieszą sie olbrzymim powodzeniem wśród zainteresowanych, ze względu na bardzo dobrą jakość i wysoki poziom wykonania. Jego siekiery, opieczętowane okrągłą pieczęcią z napisem „Starobrat” znane są na całej Lubelszczyźnie. Zrobił nawet 12 kg siekierę , która przy okazji jednego z kraśnickich festynów została zapisana do Księgi Rekordów Guinessa jako największa siekiera w Europie.

Twórca uczestniczy w wystawach i konkursach, bierze udział w targach i jarmarkach. Współpracuje z Muzeum Regionalnym w Kraśniku, Muzeum Wsi Lubelskiej, GOK w Pawłowie, GOK w Skaryszewie. Jego prace znajdują się w Muzeum Wsi Lubelskiej. Prowadzi pokazy dla lokalnych szkół oraz podczas dożynek w Kraśniku, Janowie Lubelskim, Urzędowie. O jego twórczości pisała prasa lokalna na łamach „Kuriera Lubelskiego” i „Super Expresu”, z twórczością artysty można było zapoznać się również na antenie TVP Lublin.

Grzegorz Starobrat do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 2020 r., z zawodu jest lekarzem – ortopedą.

Wystawy:

  • Corocznie swoje prace prezentuje podczas Pawłowskiego Jarmarku Ginących Zawodów.

Konkursy:

  • II nagroda – „Za najlepsze stoisko przedstawiające ginące zawody” podczas Pawłowskiego Jarmarku Ginących Zawodów, 2024 r.
  • III nagroda – „Za najlepsze stoisko przedstawiające ginące zawody” podczas Pawłowskiego Jarmarku Ginących Zawodów, 2023 r.

Źródła i bibliografia:

  • Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac