Twórcy ludowi - Oddział Radomski - Grzegorz Szewczyk (1943-2010)

Grzegorz Szewczyk (1943-2010)

Rzeźby Oddział Radomski

Kontakt:

Kozienice (woj. mazowieckie)

Grzegorz Szewczyk mieszkał w Kozienicach. Ukończył siedem klas szkoły podstawowej. Pochodzi z rodziny, w której istniały tradycje artystyczne. Dziadek zajmował się snycerką, rzeźbił sanie i ozdabiał je ornamentem. Ojciec natomiast był rusznikarzem i grawerował główki od pistoletów. Twórcze zapędy ujawniły się już w dzieciństwie Pana Grzegorza, a bodźcem było obserwowanie pracy artystycznej starszych. W efekcie już jako sześcioletni chłopiec chętnie sięgał po scyzoryk, a zdarzało się, że z potrzeby tworzenia podkradał dziadkowi narzędzia.

Po wojnie wycinał drewniane pistolety nadające się do zabawy z kolegami.  Mógł z powodzeniem rozwijać swój talent, ponieważ za nauczyciela miał swego wuja, znanego rzeźbiarza Stanisława Denkiewicza. Przez sześć lat uczęszczał również na warsztaty plastyczne organizowane w Świdwinie. Zetknął się tam z wieloma utalentowanymi artystami, między innymi z Franciszkiem Starowieyskim i Andrzejem Gieragą.

Rodzinne miasto artysty, z którym na stałe się związał, stało jego inspiracją. Tematyka jego dzieł ogniskuje się wokół dziedzictwa radomskiej kultury ludowej i przyrody Puszczy Kozienickiej, tematyki sakralnej, a także sztuki współczesnej. Jako jeden z pierwszych zainteresował się rzeźbą monumentalną i płaskorzeźbą w drewnie, formy te wykorzystując do popularyzacji życia dawnych mieszkańców wsi, ich zwyczajów, obrzędów i wierzeń.

Pan Grzegorz pierwszy raz wystawił publicznie swe prace w rodzinnym mieście na indywidualnej wystawie w 1973 roku. Od 1974 roku w szerszym wymiarze zajął się działalnością twórczą. Pragnienie rozwoju zamiłowań pozwoliło mu na pokonanie trudności przy wykonywaniu swej profesji, bowiem borykał się z niedoborami materiału czy brakiem odpowiedniego warsztatu do pracy.

Artysta założył w Kozienicach Izbę Twórczą, będącą połączeniem pracowni, galerii oraz miejsca spotkań i dyskusji o sztuce. Obszerny lokal posiadający cztery pomieszczenia i podwórko odziedziczył w latach 80-tych XX w. po swojej babci. Na dole znajdował się główny warsztat, gdzie można zobaczyć narzędzia używane przez twórcę. Obok tradycyjnych dłut i siekier widać powiew nowoczesności w postaci piły motorowej. Po wejściu na górę Izby znajdujemy się w zacisznym i przytulnym pokoju. Pan Grzegorz spotykał się w nim z przyjaciółmi na urządzanych wieczorkach poetyckich.

Choć zawsze pracował sam, wykształcił artystycznie około trzydziestu osób uczonych w Izbie i na plenerach. Wychowankami Pana Grzegorza są znani i cenieni obecnie rzeźbiarze – Jerzy Wrześniak, Stanisław Piwoński czy Romuald Baryłowicz.

Twórca należał do wielu stowarzyszeń i związków kulturalnych: Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Stowarzyszenia Kulturalnego Pojezierza Iława, Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury Warszawa, Klubu Ardenais Belgia – Francja, Związku Plastyków Warmii i Mazur – Odział Feniks Kozienice, Stowarzyszenia Europejskiej Kultury.

Grzegorz szewczyk aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym regionu oraz kraju, nierzadko jako organizator lub współorganizator imprez i wydarzeń kulturalnych. Pojawiał się na targach sztuki ludowej, jarmarkach i cepeliadach organizowanych w Radomiu, Iłży, czy Krakowie. Prace rzeźbiarza, prócz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, znajdują się w licznych muzeach i galeriach (jak również w krajowych i zagranicznych kolekcjach prywatnych), m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym w Poznaniu czy Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Twórca na przestrzeni lat aż 167 razy wziął udział w wystawach, festiwalach i konkursach, również plenerowych.

Prócz pasji rzeźbiarskich, artysta tworzył poezję, na swoim koncie posiada około trzystu utworów. Jego twórczość wielokrotnie stanowiła temat zbiorków poetyckich (utwory zamieszczone w jedenastu publikacjach). Ukazały się osobne publikacje jego liryk: „Wierne drewno lipowe”, „Koncert na polu” i „Nie umiem mówić językiem aniołów”.

Artysta zmarł w 2010 roku.

Nagrody i odznaczenia:

  • Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury,
  • Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Bibliografia i źródła:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy
  • M.K., Grzegorz Szewczyk. Rzeźbiarz z Kozienic, https://www.muzeum-radom.pl/tworcy-ludowi/grzegorz-szewczyk/348.

Galeria prac