Halina Grzesiak (ur. 1963 r.) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utalentowanych hafciarek regionu Krzczonowskiego. Haftuje od dzieciństwa, początkowo pod okiem matki po której odziedziczyła talent artystyczny. Haftowała również jej babcia.
Hafty Haliny Grzesiak odznaczają się ciekawą kompozycją a przede wszystkim starannością wykonania. Wzornictwo oparte jest na rodzimych motywach haftu krzyżykowego krzczonowskiego ale twórczyni wprowadza również indywidualne elementy.
Haftuje tradycyjne elementy kobiecego i męskiego stroju świątecznego – bluzki i koszule oraz współczesne, wśród których są obrusy, bieżniki, komplety serwetek.
Duży smak artystyczny i wysoki poziom techniczny prac mają przełożenie na uzyskane nagrody w konkursach i przeglądach. Zadebiutowała w 1995 r. udziałem w Konkursie „Rękodzieło ludowe w regionie krzczonowskim” zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Krzczonowie uzyskując III nagrodę.
Halina Grzesiak swoje zdolności przejawia również w pisankarstwie, pisze pisanki metodą batikową o wzorach typowo krzczonowskich. Artystka przenosi tradycyjne, misterne motywy krzczonowskie na jajka.
Twórczyni współpracuje z ROKIS w Krzczonowie, Muzeum Wsi Lubelskiej, Galerią Sztuki Ludowej STL w Lublinie, Domem Kultury LSM w Lublinie prowadząc warsztaty pisania pisanek i haftu. Uczestniczy także w pokazach rękodzielniczych w szkołach i placówkach kultury w swoim regionie.
Posiada własną kolekcję prac którą prezentuje na wystawach i podczas spotkań warsztatowych. Twórczość ludowa jest dla Haliny Grzesiak jej pasją, tworzy w każdej wolnej chwili przekazując swoje umiejętności swoim dzieciom.
Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1999 r.
Odznaczenia, nagrody:
2003 r. – Brązowy Krzyż Zasługi
2005 r. – Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wystawy:
Nagrodzone prace konkursowe Haliny Grzesiak są eksponowane na wystawach zbiorowych w Lublinie, Krzczonowie.
Konkursy:
1999 r. – konkurs „Twórczość Ludowa między Wisłą a Bugiem” – org. STL Lublin – I nagroda
2001 r. – konkurs „Współczesna Sztuka Ludowa Lubelszczyzny” – org. STL Lublin – wyróżnienie
2002 r. – konkurs „Przegląd Rękodzieła Lubelszczyzny”- org. STL Lublin – II nagroda
2004 r. – konkurs „A to polskie właśnie …” – org. STL Lublin – wyróżnienie
2017 r. – konkurs „Rękodzieło Lubelszczyzny” – Kongres Kół Gospodyń – org. Urząd Wojewódzki w Lublinie – III miejsce
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL