Twórcy ludowi - Oddział Lubelski - Halina Grzesiak

Halina Grzesiak

Hafty Palmy Pisanki Oddział Lubelski

Kontakt:

Olszanka, woj. lubelskie
tel. (81) 561-40-72
e-mail: halinagrzesiak106@gmail.com

Halina Grzesiak (ur. 1963 r.) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utalentowanych hafciarek regionu Krzczonowskiego. Haftuje od dzieciństwa, początkowo pod okiem matki po której odziedziczyła talent artystyczny. Haftowała również jej babcia.

Hafty Haliny Grzesiak  odznaczają się ciekawą kompozycją a przede wszystkim starannością wykonania. Wzornictwo oparte jest na rodzimych motywach haftu krzyżykowego krzczonowskiego ale twórczyni wprowadza również indywidualne elementy.

Haftuje tradycyjne elementy kobiecego i męskiego stroju świątecznego – bluzki i koszule oraz współczesne, wśród których są obrusy, bieżniki, komplety serwetek.

Duży smak artystyczny i wysoki poziom techniczny prac mają przełożenie na uzyskane nagrody w konkursach i przeglądach. Zadebiutowała w 1995 r. udziałem w Konkursie „Rękodzieło ludowe w regionie krzczonowskim”  zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Krzczonowie uzyskując III nagrodę.

Halina Grzesiak swoje zdolności przejawia również w pisankarstwie, pisze pisanki metodą batikową o wzorach typowo krzczonowskich.  Artystka przenosi tradycyjne, misterne motywy krzczonowskie na jajka.

Twórczyni współpracuje z ROKIS w Krzczonowie, Muzeum Wsi Lubelskiej, Galerią Sztuki Ludowej STL w Lublinie, Domem Kultury LSM w Lublinie prowadząc warsztaty pisania pisanek i haftu. Uczestniczy także w pokazach rękodzielniczych w szkołach i placówkach kultury w swoim regionie.

Posiada własną kolekcję prac którą prezentuje na wystawach i podczas spotkań warsztatowych. Twórczość ludowa jest dla Haliny Grzesiak jej pasją, tworzy w każdej wolnej chwili przekazując swoje umiejętności swoim dzieciom.

Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1999 r.

Odznaczenia, nagrody:

2003 r. – Brązowy Krzyż Zasługi

2005 r. – Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wystawy:

Nagrodzone prace konkursowe  Haliny Grzesiak są eksponowane na wystawach zbiorowych w Lublinie, Krzczonowie.

Konkursy:

1999 r. – konkurs „Twórczość Ludowa między Wisłą a Bugiem” – org. STL Lublin – I nagroda

2001 r. – konkurs „Współczesna Sztuka Ludowa Lubelszczyzny” – org. STL Lublin – wyróżnienie

2002 r. – konkurs „Przegląd Rękodzieła Lubelszczyzny”- org. STL Lublin – II nagroda

2004 r. – konkurs „A to polskie właśnie …” – org. STL Lublin – wyróżnienie

2017 r. – konkurs „Rękodzieło Lubelszczyzny” – Kongres Kół Gospodyń – org. Urząd Wojewódzki w Lublinie – III miejsce

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac