Twórcy ludowi - Oddział Kurpiowski - Halina Witkowska

Halina Witkowska

Hafty Pająki Palmy Pisanki Oddział Kurpiowski

Kontakt:

Lemany, woj. mazowieckie
tel. 691 193 269

Halina Witkowska (ur. 1952 r.) jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2002  r. w dziedzinie haftu i plastyki obrzędowej (pisanki oklejane sitowiem, palmy).

Twórczością ludową zajmuje się od kilkudziesięciu już lat, a swoje umiejętności przejęła od znanej twórczyni ludowej Krystyny Fabisiak i swojej teściowej Kazimiery Witkowskiej.

Twórczyni szuka inspiracji w środowisku wiejskim, jego tradycjach, tak bogatych w regionie Puszczy Białej, związkach z naturą, Jej prace wyróżniają się starannością technicznego wykonania ale też walorami kolorystycznymi. Odznaczają się dużym wyczuciem kompozycji i inwencją twórczą. Należy niewątpliwie do najzdolniejszych twórców regionu Kurpiowskiego, ale jest zarazem skromna i pracowita, ciągle poszukująca nowych rozwiązań i nowych tematów.

Swoje prace autorka prezentowała na wystawach w całej Polsce a także na targach i  kiermaszach  sztuki ludowej. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych.

Prace Haliny Witkowskiej znajdują się w zbiorach muzeów w całej Polsce oraz w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą. eksponowane były także na wystawach w kraju i zagranicą (Belgii, Francji, Szwecji).

Często uczestniczy w etnograficznych warsztatach i kiermaszach sztuki ludowej m. in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, muzeach w Sierpcu, Ciechanowcu, Pułtusku, Ostrołęce, Ciechanowie, Szreniawie, współpracuje także ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”.  Angażuje się w projekty edukacyjne Akademii Sztuki Ludowej czy w letnią szkołę haftu podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Od 2005 r. pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”. Z jej inicjatywy w dawnej szkole w Pniewach utworzona została izba regionalna – Kuźnia Kurpiowska. Jest to miejsce, w którym odbywają się spotkania twórców ludowych, warsztaty etnograficzne, pokazy ginącej wytwórczości rękodzielniczej i rzemiosł (tkactwa, kowalstwa, garncarstwa), kultywowana jest sztuka ludowa, dawne zwyczaje i obrzędy, stroje ludowe oraz tradycyjne potrawy regionalnej kuchni kurpiowskiej. Kuźnia Kurpiowska pełni również funkcję punktu informacji turystycznej o regionie, udostępnia odwiedzającym bezpłatne materiały promocyjne z okolicznych gmin Zatory, Pułtusk, Wyszków.

Odznaczenia, nagrody:

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego, 2019.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, 2016.

Nagroda Związku Kurpiów „Kurpik” w kategorii „Budzenie tożsamości”, 2013.

 Źródła i bibliografia:

Halina Witkowska, http://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-halina_witkowska.

Halina Witkowska. Wyznacza wzorce, http://www.mazowieckiszlaktradycji.com/poi-lista/halina-witkowska/?Print=1.

Jajka z duszą, rozmowa Agnieszki Skrzypek-Mateckiej  z Haliną Witkowską, „Pismo Folkowe”, 2018 (1-2), nr 134-135.

K. Kraczoń, Pisanki, Lublin 2017.

Wideo

Halina Witkowska. Haft Kurpi Białych, Jarmark Jagielloński
Halina Witkowska. Letnia Szkoła Pisankarska,  Jarmark Jagielloński 2017
Tradycje Bożonarodzeniowe na Kurpiach Białych, opowiada Halina Witkowska

Galeria prac