Halina Witkowska (ur. 1952 r.) jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2002 r. w dziedzinie haftu i plastyki obrzędowej (pisanki oklejane sitowiem, palmy).
Twórczością ludową zajmuje się od kilkudziesięciu już lat, a swoje umiejętności przejęła od znanej twórczyni ludowej Krystyny Fabisiak i swojej teściowej Kazimiery Witkowskiej.
Twórczyni szuka inspiracji w środowisku wiejskim, jego tradycjach, tak bogatych w regionie Puszczy Białej, związkach z naturą, Jej prace wyróżniają się starannością technicznego wykonania ale też walorami kolorystycznymi. Odznaczają się dużym wyczuciem kompozycji i inwencją twórczą. Należy niewątpliwie do najzdolniejszych twórców regionu Kurpiowskiego, ale jest zarazem skromna i pracowita, ciągle poszukująca nowych rozwiązań i nowych tematów.
Swoje prace autorka prezentowała na wystawach w całej Polsce a także na targach i kiermaszach sztuki ludowej. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych.
Prace Haliny Witkowskiej znajdują się w zbiorach muzeów w całej Polsce oraz w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą. eksponowane były także na wystawach w kraju i zagranicą (Belgii, Francji, Szwecji).
Często uczestniczy w etnograficznych warsztatach i kiermaszach sztuki ludowej m. in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, muzeach w Sierpcu, Ciechanowcu, Pułtusku, Ostrołęce, Ciechanowie, Szreniawie, współpracuje także ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Angażuje się w projekty edukacyjne Akademii Sztuki Ludowej czy w letnią szkołę haftu podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Od 2005 r. pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”. Z jej inicjatywy w dawnej szkole w Pniewach utworzona została izba regionalna – Kuźnia Kurpiowska. Jest to miejsce, w którym odbywają się spotkania twórców ludowych, warsztaty etnograficzne, pokazy ginącej wytwórczości rękodzielniczej i rzemiosł (tkactwa, kowalstwa, garncarstwa), kultywowana jest sztuka ludowa, dawne zwyczaje i obrzędy, stroje ludowe oraz tradycyjne potrawy regionalnej kuchni kurpiowskiej. Kuźnia Kurpiowska pełni również funkcję punktu informacji turystycznej o regionie, udostępnia odwiedzającym bezpłatne materiały promocyjne z okolicznych gmin Zatory, Pułtusk, Wyszków.
Odznaczenia, nagrody:
- Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego, 2019.
- Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, 2016.
- Nagroda Związku Kurpiów „Kurpik” w kategorii „Budzenie tożsamości”, 2013.
Źródła i bibliografia:
- Halina Witkowska, http://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-halina_witkowska.
- Halina Witkowska. Wyznacza wzorce, http://www.mazowieckiszlaktradycji.com/poi-lista/halina-witkowska/?Print=1.
- Jajka z duszą, rozmowa Agnieszki Skrzypek-Mateckiej z Haliną Witkowską, „Pismo Folkowe”, 2018 (1-2), nr 134-135.
- Kraczoń Katarzyna, Pisanki, Lublin 2017.
- Słojkowska-Affelska Sylwia, Strój kurpiowski z Puszczy Białej, red. R.A. Dul, G. Leśniak, Województwo Mazowieckie 2021 (wzornik haftów).
Wideo
Halina Witkowska. Haft Kurpi Białych, Jarmark Jagielloński
Halina Witkowska. Letnia Szkoła Pisankarska, Jarmark Jagielloński 2017
Tradycje Bożonarodzeniowe na Kurpiach Białych, opowiada Halina Witkowska