Henryk Karaś urodził się w 1941 r. Powszechna w Puszczy Kozienickiej obróbkę drewna przyswoił sobie dzięki ojcu, który trudnił się stolarstwem. Choć pierwsze próby rzeźbiarskie podejmował już wcześniej, to początek jego drogi twórczej przypada na rok 1979, kiedy to po raz pierwszy wziął udział w plenerze organizowanym w Kozienicach. W świat sztuki rzeźbiarskiej wprowadził go Grzegorz Szewczyk. Początkowo spod jego dłuta wychodziły niewielkie jednopostaciowe prace przedstawiające z dużą dozą realizmu ludzi zajmujących się różnymi rzemiosłami. Z czasem zaczęły powstawać rzeźby bardziej złożone, wielopostaciowe, ilustrujące sceny z życia dawnej wsi. W 1985 r. wyrzeźbił Drogę Krzyżową – rozbudowaną kompozycję rzeźbiarską.
W Kociołkach, swojej rodzinnej miejscowości niedaleko Kozienic, miał swoją własną pracownię w Kociołkach, niedaleko Kozienic, gdzie co roku organizował dla dzieci warsztaty artystyczne. Przez wiele lat aktywnie działał w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, Grupie Twórczej Vena i Centrum Promocji Sztuki Wieża. Swoje prace prezentował na niezliczonej ilości wystaw, plenerów i jarmarków zarówno w kraju, jak i za granicą.
Bibliografia i źródła
- Halina Kosienkowska, „W puszczy moje korzenie”. O Henryku Karasiu, rzeźbiarzu z Kozienic, „Twórczość Ludowa” 1999, nr 2, s. 34.
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
- Krzysztof Reczek, Henryk Karaś. Tak jakby wczoraj, „Twórczość Ludowa” 2009, nr 1-2, s. 45-46.
- Iwona Szymczyk, Rzeźba ludowa Henryka Karasia,katalog wystawy, Radom 1989.