Jan Głuszek urodził się w 1947 roku. Przez całe życie był związany z miejscowością Brodła (woj. małopolskie), gdzie od 1970 roku prowadził warsztat garncarski odziedziczony po ojcu Józefie. To przekazał synowi tajniki garncarstwa.
Twórca specjalizował się w wytwarzaniu naczyń użytkowych: doniczek, mis (tworzonych na wzór marokański), dwojaków, garnków, dzbanów i innych naczyń zasobowych o różnych pojemnościach. Jego prace cechuje prostota, rzadko stosował zdobienia, które są charakterystyczne dla tego regionu.Były to zazwyczaj linie proste lub faliste, kropki, kółka i kwiatki malowane w kolorach kontrastowych. Wyroby Jana Góry miały charakterystyczny ciemnopomarańczowy kolor.
Artysta z zapałem uczestniczył we wszelkich imprezach, podczas których dzielił się swoją pasją. W trakcie warsztatów garncarskich uczestniczące w nich dzieci mogły wysłuchać historii garncarstwa oraz stworzyć własne naczynia z gliny. Jego warsztat, znajdujący na szlaku małopolskiego rzemiosła, było miejscem często odwiedzanym przez wielbicieli tego rękodzieła.
Jan Głuszek należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zmarł w 2015 roku.
Bibliografia i źródła:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
Opracowała Katarzyna Kraczoń