Jan Konopczyński jest znanym i cenionym garncarzem regionu łowickiego, który kontynuuje rodzinne tradycje w tym rzemiośle. Wykonuje tradycyjne wzory ceramiki bolimowskiej w formie ukształtowanej przez dziadka i ojca. Ma własny warsztat garncarski, w którym uczy młodych adeptów, a także zapoznaje odwiedzających z ludową tradycją regionu łowickiego. Organizuje pokazy technik wykonywania wyrobów ceramicznych. Swoje umiejętności przekazuje także swoim dzieciom, które z całą pewnością pozostaną kontynuatorami rodzinnych tradycji.
Od 1983 r. współpracuje ze spółdzielnią „Sztuka Łowicka”, gdzie zaczęła się jego prawdziwa działalność artystyczna. Aktywnie uczestniczy w konkursach regionalnych i ogólnopolskich, swoje prace prezentuje na wystawach, a jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Łowiczu i Muzeum Etnograficznego w warszawie. W 2013 r. uzyskał bardzo prestiżową nagrodę w środowisku twórców regionu – „Gwiozdę Łowicką” – stanowiącą wmurowaną na placu w Łowiczu tablicę upamiętniającą twórczość i zasługi Jana Konopczyńskiego jak i jego rodziny.
Jan Konopczyński jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1986 r., członkiem Sądu Koleżeńskiego ZG STL, prezesem Oddziału Łowickiego STL, od 2009 r. wiceprezesem Zarządu Głównego STL a także aktywnie działa w Kole Łowickim STL.
Odznaczenia, nagrody:
- Brązowy Krzyż Zasługi, 1987
- Srebrny Krzyż Zasługi, 2003
- Złoty krzyż Zasługi, 2014
- „Gwiozdo Łowicko” Nagroda dla twórców ludowych regionu łowickiego, 2013 r.
Wystawy:
Brał udział w wystawach w Muzeum w Łowiczu, Domu Kultury w Skierniewicach, w Ministerstwie Kultury w Warszawie i Galerii STL w Lublinie.
W 1998 r. w warszawskiej galerii Aneks odbyła się indywidualna wystawa prac artysty.
Konkursy:
Wielokrotnie był nagradzany w Kazimierzu Dolnym w Konkursie „Na najlepsze prace prezentowane podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej (2008, 2009, 2010 r.), w 2011 r. w Skierniewicach w Przeglądzie Sztuki Ludowej uzyskał II nagrodę, w Skierniewicach w Konkursie „Ginące zawody” – w 2010 r. uzyskał II nagrodę, w Warszawie w 2009 r. w Konkursie Garncarskim uzyskał III nagrodę .
Bibliografia i źródła:
- Ankieta personalna, teczka osobowa, Archiwum STL w Lublinie.
- Konopczyński Jan, Bolimowska ceramika Konopczyńskich, „tworczość Ludowa” 2015, nr 3-4, s. 35-36.
- Tyszko Ewa, Garncarze z Bolimowa, „Puls Biznesu”, https://www.pb.pl/garncarze-z-bolimowa-1113352?fbclid=IwAR2kIFmClLtcZVW4tS3qDU_ZCKsXPuv0-Sn-MGHgrchLbX41xaYO5GospPE.