Twórcy ludowi - Oddział Łódzki - Jan Konopczyński

Jan Konopczyński

Naczynia gliniane Oddział Łódzki

Kontakt:

Bolimów, woj. łódzkie
e-mail: cerkon@wp.pl

Strona:

Jan Konopczyński jest znanym i cenionym garncarzem regionu łowickiego, który kontynuuje rodzinne tradycje w tym rzemiośle. Wykonuje tradycyjne wzory ceramiki bolimowskiej w formie ukształtowanej przez dziadka i ojca. Ma własny warsztat garncarski, w którym uczy młodych adeptów, a także zapoznaje odwiedzających z ludową tradycją regionu łowickiego. Organizuje pokazy technik wykonywania wyrobów ceramicznych. Swoje umiejętności przekazuje także swoim dzieciom, które z całą pewnością pozostaną kontynuatorami rodzinnych tradycji.

Od 1983 r. współpracuje ze spółdzielnią „Sztuka Łowicka”, gdzie zaczęła się jego prawdziwa działalność artystyczna. Aktywnie uczestniczy w konkursach regionalnych i ogólnopolskich, swoje prace prezentuje na wystawach, a jego prace  znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Łowiczu i Muzeum Etnograficznego w warszawie. W 2013 r. uzyskał bardzo prestiżową nagrodę w środowisku twórców regionu  – „Gwiozdę Łowicką” – stanowiącą wmurowaną na placu w Łowiczu tablicę upamiętniającą twórczość i zasługi Jana Konopczyńskiego jak i jego rodziny.

Jan Konopczyński jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1986 r., członkiem Sądu Koleżeńskiego ZG STL, prezesem Oddziału Łowickiego STL, od 2009 r. wiceprezesem Zarządu Głównego STL a także aktywnie działa w Kole Łowickim STL.

Odznaczenia, nagrody:

  • Brązowy Krzyż Zasługi, 1987
  • Srebrny Krzyż Zasługi, 2003
  • Złoty krzyż Zasługi, 2014
  • „Gwiozdo Łowicko” Nagroda dla twórców ludowych regionu łowickiego, 2013 r.

Wystawy:

Brał udział w wystawach w Muzeum w Łowiczu, Domu Kultury w Skierniewicach, w Ministerstwie Kultury w Warszawie i Galerii STL w Lublinie.

W 1998 r. w warszawskiej galerii Aneks odbyła się indywidualna wystawa prac artysty.

Konkursy:

Wielokrotnie był nagradzany w Kazimierzu Dolnym w Konkursie „Na najlepsze prace prezentowane podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej (2008, 2009, 2010 r.), w 2011 r. w Skierniewicach w Przeglądzie Sztuki Ludowej uzyskał II nagrodę, w Skierniewicach  w Konkursie „Ginące zawody” – w 2010 r. uzyskał II nagrodę, w Warszawie w 2009 r. w Konkursie Garncarskim uzyskał  III nagrodę .

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac