Jan Wilczek (ur. 1965 r.) od dziecka wychowywał się w szewskiej pracowni góralskich kierpców, w otoczeniu prawideł, kopyt, narzędzi zapachu skóry i jako dziecko wykonywał w domowym warsztacie proste czynności , pomagając w pracy dziadkowi i ojcu. Gdy zmarł jego dziadek, a później ojciec to na nim spoczął obowiązek kontynuowania rodzinnej tradycji.
Jan Wilczek specjalizuje się w wyrabianiu podhalańskich kierpców, pasów bacowskich i juhaskich oraz metalowych spinek. Swoją pracownię, którą prowadzi wspólnie z żoną Stanisławą odwiedzają nie tylko klienci z Bukowiny Tatrzańskiej, ale także ze Spisza, Orawy, Pienin czy Słowacji. Moje kierpce „wędrują” do zespołów pieśni i tańca w całej Polsce, do Podhalan w USA i Kanadzie.
Swoją działalność traktuje również jako swego rodzaju posłannictwo, obowiązek wobec ludzi i kultury swych przodków. Pracuje jak jego dziadek i ojciec, używając wciąż tych samych narzędzi: noża, szydła i młotka i stara się wykonywać swoją pracę jak najlepiej, a ta praca daje mu ogromną radość i satysfakcję. Tradycję rękodzielniczą przekazał również swoim synom – Jackowi, który należy do STL i Janowi.
Jest również muzykantem, gra na skrzypcach podhalańskie nuty, które nauczył go stryj Eugeniusz i te umiejętności przekazuje również swoim synom.
Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1989 r. Bierze czynny udział w organizowanych konkursach, wystawach, targach i kiermaszach.
Jego prace znajdują się w muzeach w kraju i za granicą . W 2008 r. został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Zwieńczeniem pracy artystycznej było uhonorowanie twórcy w 2016 r. Nagrodą im. Oskara Kolberga.
Odznaczenia, nagrody:
Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej, 2008
Nagroda im. Oskara Kolberga, 2016
Wystawy:
Jego prace brały udział w wystawach pokonkursowych w Bukowinie Tatrzańskie podczas Sabałowych Bajań i Karnawału Góralskiego
Konkursy:
Uczestniczył w Konkursach na Sztukę Ludową w Bukowinie Tatrzańskie podczas Sabałowych Bajań i Karnawału Góralskiego
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL