Twórcy ludowi - Oddział Tatrzański - Jan Wilczek

Jan Wilczek

Wyroby kowalskie Wyroby ze skóry Oddział Tatrzański

Kontakt:

Bukowina Tatrzańska, woj. małopolskie
tel. (18) 207 70 69

Jan Wilczek (ur. 1965 r.) od dziecka wychowywał się w szewskiej pracowni góralskich kierpców, w otoczeniu prawideł, kopyt, narzędzi zapachu skóry i jako dziecko wykonywał w domowym warsztacie proste czynności , pomagając w pracy dziadkowi i ojcu. Gdy zmarł jego dziadek, a później ojciec to na nim  spoczął obowiązek kontynuowania rodzinnej tradycji.

Jan Wilczek specjalizuje się w wyrabianiu podhalańskich kierpców, pasów bacowskich i juhaskich oraz metalowych spinek. Swoją  pracownię, którą prowadzi wspólnie z żoną Stanisławą odwiedzają nie tylko klienci z Bukowiny Tatrzańskiej, ale także ze Spisza, Orawy, Pienin czy Słowacji. Moje kierpce „wędrują” do zespołów pieśni i tańca w całej Polsce, do Podhalan w USA i Kanadzie.

Swoją działalność traktuje również jako swego rodzaju posłannictwo, obowiązek wobec ludzi i kultury swych przodków. Pracuje jak jego dziadek i ojciec, używając wciąż tych samych narzędzi: noża, szydła i młotka i stara się wykonywać swoją pracę jak najlepiej, a ta praca daje mu ogromną radość i satysfakcję. Tradycję rękodzielniczą przekazał również swoim synom – Jackowi, który należy do STL i Janowi.

Jest również muzykantem, gra na skrzypcach podhalańskie nuty, które nauczył go stryj Eugeniusz i te umiejętności przekazuje również swoim synom.

Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1989 r. Bierze czynny udział w organizowanych konkursach, wystawach, targach i kiermaszach.

Jego prace znajdują się w muzeach w kraju i za granicą . W 2008 r. został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Zwieńczeniem  pracy artystycznej było uhonorowanie twórcy w 2016 r. Nagrodą im. Oskara Kolberga.

Odznaczenia, nagrody:

Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej,  2008

Nagroda im. Oskara Kolberga, 2016

Wystawy:

Jego prace brały udział w wystawach pokonkursowych w Bukowinie Tatrzańskie podczas Sabałowych Bajań i Karnawału Góralskiego

Konkursy:

Uczestniczył   w Konkursach na Sztukę Ludową w Bukowinie Tatrzańskie podczas Sabałowych Bajań i Karnawału Góralskiego

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac