Jerzy Sowijak (ur. 1959) zdolności manualne odkrył już w szkole podstawowej. Już jako kilkuletni chłopiec strugał m.in. drewniane ptaszki. Talent ucznia zauważył ówczesny dyrektor szkoły w Bukówcu Górnym – Antoni Kaczmarek. Za jego namową w wieku 13 lat uczeń wziął udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego. Wykonał wówczas popiersie Mikołaja Kopernika. Rzeźba zdobyła pierwsze miejsce. Zwycięzca otrzymał jako nagrodę farby do malowania i aparat fotograficzny Sienna.
Pasją Jerzego Sowijaka są rzeźby o tematyce wiejskiej wykonane w drewnie. Inspiracje artysta czerpie ze środowiska, z którego się wywodzi (Bukówiec Górny to wieś o bogatych tradycjach i żywym folklorze). Rzeźbiarz w swoich dziełach utrwala m.in. przedstawicieli różnych zawodów, pracę miejscowych rolników, występy ludowych muzyków. Ponadto podejmuje tematy religijne, sportowe oraz historyczne. Każda z rzeźb jest odzwierciedleniem rzeczywistych zdarzeń i postaci. Niemały wpływ na twórczość Jerzego Sowijaka odegrali lokalni bohaterowie m.in. powstaniec wielkopolski Piotr Świętek, bracia: Florian Ratajczak (dudziarz) i Piotr Ratajczak (skrzypek), których pamięć utrwalił rzeźbiarz w dwóch monumentalnych rzeźbach w Bukówcu Górnym. Właśnie tego typu rzeźby przyniosły Jerzemu Sowijakowi dużą popularność. Rzeźby olbrzymy są wykonane z jednego pnia. Osiągają wysokość do sześciu metrów przy ciężarze ponad trzech ton. Można je podziwiać m.in. w Jezierzycach Kościelnych (Siewca), Zbarzewie (Oracz), Krzycku Wielkim (Andrzej Krzycki), Lesznie (Waza oraz Rycerz Wieniawa).
Drewno, w którym rzeźbi Jerzy Sowijak to głównie lipa i topola. Na początku swojej twórczości artysta używał farb plakatowych, które zabezpieczał bezbarwnym lakierem. Później stosował farby akrylowe, natomiast rzeźby monumentalne zabezpieczał impregnatami.
Rzeźby Jerzego Sowijaka znajdują się m.in. w następujących muzeach i obiektach: w Zespole Szkół w Bukówcu Górnym, Izbie Regionalnej w Bukówcu Górnym, w Muzeum Okręgowym w Lesznie, w Muzeum im. E. Bojanowskiego w Grabonogu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, w Zbiorach Watykańskich, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Broni w Suhl, na wyspie Borkum w Niemczech i we Francji. Artysta przedstawia swoje prace na licznych wystawach. Bierze też chętnie udział w plenerach rzeźbiarskich w kraju i za granicą.
Nagrody i odznaczenia:
- Nagroda Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie, 1976
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, 1997
Bibliografia i źródła
- Bogdan Błaszkiewicz, Rzeźbiarze ziemi leszczyńskiej. Katalog wystawy, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Leszno 2006.
- Jerzy Sowijak, [w:] Encyklopedia Wielkopolan, https://www.csw2020.com.pl/biogram/jerzy-sowijak/.
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
- Współcześni twórcy ludowi, „Nasze Jutro”, wydanie specjalnie, wrzesień 2006, s. 26.