Twórcy ludowi - Oddział Łódzki - Jolanta Kołodziejska

Jolanta Kołodziejska

Kwiaty z bibuły Ozdoby choinkowe Pająki Palmy Pisanki Oddział Łódzki

Kontakt:

Ziewanice (woj. łódzkie)
tel. 81 53-249-74 (kontakt przez STL)

Jolanta Kołodziejska (ur. 1971 r.) jest twórczynią wszechstronną uprawiającą kilka dziedzin sztuki ludowej w zakresie plastyki obrzędowej i zdobniczej oraz haftu. Umiejętność wykonywania kwiatów z bibuły, pająków, wycinanki, a także haftu przejęła od swojej babki oraz matki Alicji Matczak, uznanej artystki ludowej.

Jolanta Kołodziejska zainteresowanie w/w dziedzinami przejawiała już w dzieciństwie, natomiast będąc w liceum zaczęła aktywnie uczestniczyć w warsztatach i przeglądach twórczości ludowej. Z czasem przyszły pierwsze sukcesy w konkursach (m.in. I nagroda za pająki w IX Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Ludowej w 1997 r., II nagroda w konkursie „Ludowa plastyka papierowa w województwie łódzkim” w 1998 r., wyróżnienie za palmy w konkursie „Ludowa plastyka obrzędowa okresu wielkanocnego” w 2001 r.).

Jolanta Kołodziejska dała się poznać jako twórczyni zaangażowana w edukację regionalną dzieci i młodzieży. Corocznie od 1996 r. bierze udział w organizowanych przez Łódzki Dom Kultury warsztatach ludowej plastyki papierowej, prezentując i przekazując młodemu pokoleniu swoje umiejętności. Od wielu lat prowadzi także zajęcia w ramach cyklu edukacyjnego pn. „Spotkania z tradycją”. Ponadto uczestniczy w corocznych warsztatach plastyki obrzędowej, które towarzyszą Wielkanocnym Kiermaszom Sztuki Ludowej i Rękodzieła oraz Warsztatach Tradycyjnego Zdobnictwa.

W 2009 r. wzięła udział w Forum Twórców Ludowych Województwa Łódzkiego w Spale, podczas którego odbywały się także zajęcia dla dzieci w zakresie plastyki papierowej.

Prace artystki wyróżniają się wysokim poziomem artystycznym oraz zachowaniem tradycyjnych wzorów i technik wykonania, tworzy także własne kompozycje w oparciu o wzory tradycyjne.

Wykonuje pająki, bukiety, rózgi kwiatowe a także palmy wielkanocne i pisanki-oklejanki

Od wielu lat uczestniczy w targach i kiermaszach sztuki ludowej (m.in. w Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, Dożynkach Prezydenckich w Spale) oraz warsztatach i prezentacjach sztuki ludowej.

Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 2010 r.

Wystawy:

  • Wystawy zbiorowe, pokonkursowe w Łódzkim Domu Kultury Łodzi

Konkursy:

  •  IX Wojewódzki Przegląd Twórczości Ludowej, Konstantynów, I nagroda za pająki, 1997;
  • Konkurs „Ludowa plastyka papierowa w województwie łódzkim”, ŁDK Łódź , II nagroda za pająki, 1998;
  • Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej „Tradycje 2000”, Uniejów, wyróżnienie za bibułkarstwo, 2000;
  • Konkurs „Ludowa plastyka obrzędowa okresu wielkanocnego”, ŁDK Łódź, wyróżnienie za palmy, 2001.

Źródła i bibliografia:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.

Galeria prac