Józef Lasik umiejętności w wykonywania tradycyjnej zabawki ludowej przejął od swojego teścia Józefa Mentla, który nauczył go strugać ptaszki. Początkujący rzeźbiarz zadziwiał swojego nauczyciela pojętnością i już po tygodniu jego prace były dobre. Józef Lasik wciąż szukał jednak czegoś „swojego”, nie chciał powielać znanych już wzorów i wymyślał własne. Spod jego ręki zaczęły wychodzić przeróżne ruchome zabawki. Najbardziej efektowne to bociany poruszające skrzydłami na wietrze. Twórca bierze udział w konkursach na zabawkę ludową, zdobywając czołowe nagrody i wyróżnienia. Podjął się także, na prośbę księdza z Dublina – wykonania szopki dla jednego z kościołów w Irlandii. Z powodzeniem wykonał ważącą 250 kg. Szopkę z pełnymi postaciami Maryi, Józefa, Dzieciątka i Trzech Króli, aniołka, pastuszka, wołu i baranków.
Józef Lasik przeważnie wykonuje ptaszki, zabawki ruchome, zwierzątka, szopki, oraz rzeźby. Jego prace znajdują się w licznych muzeach w Polsce i u prywatnych kolekcjonerów. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w organizowanych imprezach folklorystycznych, takich jak: Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej i wielu innych. Bierze udział w konkursach na zabawkę ludową, prowadzi pokazy i warsztaty rękodzielnicze strugania i malowania zabawek ludowych w szkołach i podczas wydarzeń folklorystycznych. Ciągle doskonali swój warsztat twórczy. Posiada izbę twórczą, często odwiedzaną przez osoby zainteresowane i turystów. Współpracuje z GOK w Stryszawie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, ROK w Bielsku-Białej. Swoją wiedzę i umiejętności przekazał synowi – Karolowi.
Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1992 r.
Konkursy:
Twórca bierze udział w konkursach na zabawkę ludową, zdobywając czołowe nagrody, m.in. na Międzynarodowych Konkursach Zabawki organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej (I miejsce za konika i wyróżnienie w edycji pod hasłem „Przyjaciele naszego dzieciństwa”), w konkursie organizowanym w 2002 r. przez GOK w Stryszawie „Patroni naszych kościołów” – III miejsce, w konkursie org. przez ROK w Bielsku Białej „Fantastyczna flora i fauna” również III miejsce.
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum