Julianna Puławska urodziła się w 1935 r. w Wyszkowie, mieszkała we wsi Pniewo-Kolonia. Pochodziła z rodziny chłopskiej. Hafciarstwem zajmowała się od wczesnej młodości. Haftować nauczyła się od matki, umiejętności przekazywała córkom i sąsiadkom we wsi. Wykonywała haft na płótnie i na tiulu. Na płótnie wyszywała nitkami czerwonymi, czarnymi i białymi. Wzorów haftów nie rysowała, wyszywała je bezpośrednio na materiale. Na tiulu haftowała nitkami białymi. Dawniej haftem zdobiła stroje: koszule, czepce, następnie haftem zdobiła serwetki i obrusy. Oprócz haftowania wykonywała okazjonalnie pisanki według miejscowej mody: skorupki jaj oklejała sitowiem i kolorową włóczką.
W tradycyjne hafty kurpiowskie „ubierała” koszule, obrusy, bieżniki, serwety. Oprócz haftu na płótnie i tiulu wykonywała pisanki oklejane sitowiem i wełną. Żmudna hafciarska sztuka wymaga ogromnego skupienia. Wykonanie jednego obrusu o szerokości 170 cm zajmuje sprawnej i doświadczonej hafciarce dwa tygodnie nieustannej pracy. Wykonanie kompletu serwetek trwa ponad tydzień.
Od 1950 r. współpracowała ze Spółdzielnią CPLiA w Pułtusku. Należała do twórczyń aktywnych biorących często udział w konkursach, wystawach, targach sztuki ludowej i w różnorodnych innych imprezach folklorystycznych. Brała udział w targach sztuki ludowej w Kazimierzu Dolnym w 1986, 1988, 1990 r., w Ostrołęce 1988 r., w Gdyni 1984, 1985, 1987 r., w Węgorzewie 1988, 1989, 1991 r., również w spotkaniach autorskich w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Prace twórczyni posiadają muzea w Ostrołęce, Łomży, Warszawie, w Węgorzewie. Od 1981 r. była członkinią STL. Otrzymała wiele nagród, dyplomów i medali.
„Czego najbardziej mi będzie szkoda jak będę umierać, to tego szycia” – zwierzała się pani Julianna Puławska już po 80. roku życia. Od dziecka spędzała czas w zasadzie „tylko przy igle”. Wspominała, że gospodarka nigdy jej nie interesowała, a nawet, gdy miała już własną rodzinę, mogła szyć i haftować, bo w wielu obowiązkach wyręczała ją teściowa.
Julianna Puławska należała do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zmarła w 2021 roku.
Nagrody i odznaczenia:
- Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, 1994.
- Nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Konkursy:
- Wojewódzki konkurs na kurpiowską sztukę ludową, Ostrołęka 1984 – I nagroda,
- Ogólnopolski Konkurs „Polska – nasz dom”, Lublin 1984 –II nagroda.
Wystawy:
- Rękodzieło ludowe Puszczy Białej – wystawa z okazji 40-lecia Spółdzielni CPLiA w Pułtusku, 1979, wystawa zbiorowa.
- Wystawa twórczości Julianny Puławskiej, Wyszków, 1997, wystawa indywidualna.
Bibliografia i źródła:
- Julianna Puławska, https://mazowieckiszlaktradycji.pl/poi-lista/julianna-pulawska/.
- Marian Pokropek, Julianna Puławska, https://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-julianna_pulawska.
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.
Opracowała: Katarzyna Kraczoń