Justyna Haberkowa urodziła się w 1978 roku w Krakowie. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym i historykiem kultury, doktorem habilitowanym historii. Pracuje w Akademii Ignatianum w Krakowie. Pochodzi z twórczej rodziny, w której kobiety od pokoleń zajmują się szyciem, haftem, robieniem na drutach.
Z koronką klockową zetknęła się po raz pierwszy w latach 90. ubiegłego wieku, będąc jeszcze na studiach. Brała wówczas udział w Warsztatach Rękodzieła Artystycznego „Czar nici”, prowadzonych przez Jadwigę Węgorek. Jej pierwszą samodzielnie wykonaną koronkę klockową, choć daleką od doskonałości, pieczołowicie przechowuje jej mama.
Na warsztaty koronki klockowej powróciła po latach. Prawdziwą przyjemność sprawia jej twórcze podejście do koronczarstwa, własne interpretacje koronek, rysowanie własnych wzorów, poszukiwanie nowych pomysłów zastosowań, materiałów. Lubi, kiedy wykonane przez nią prace żyją, stanowiąc element dekoracji domu.
Początkowo nie była entuzjastką działań formalnych na rzecz niematerialnego dziedzictwa kulturowego, dziś jednak uważa, że na Krajową oraz Reprezentatywną listę trzeba wpisywać jak najwięcej tradycji, aby je wspierać i chronić, co też sama nieustannie czyni. Swoje umiejętności i wiedzę przekazuje córce Joannie.
Od 2019 roku w ramach współpracy z Muzeum Krakowa regularnie organizuje wystawy poświęcone koronce klockowej, będącej elementem tradycji niematerialnego dziedzictwa. Wystawom towarzyszą prelekcje.
Pani Justyna od 2022 roku jest prezesem Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej, które stara się podtrzymywać tradycję krakowskiej koronki klockowej wpisanej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Od 2018 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Współpracuje z Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, oddziału Muzeum Krakowa oraz z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
Wystawy:
- Koronka klockowa – tradycja i współczesność, Bobowa i Kraków, Dwór Czeczów, Kraków, 2018, wystawa zbiorowa;
- Czy patrząc na nici widzisz coś więcej?, Centrum Kultury Pogórza, Kraków, 2018, wystawa zbiorowa;
- Z koronką przez pokolenia, Klub „Kazimierz”, Kraków, 2018, wystawa zbiorowa;
- Imago „Mistrz tradycji”, Centrum Kultury Pogórza, Kraków, 2018/2019, wystawa zbiorowa
- Splatamy tradycję, tradycja splotów. Krakowska koronka klockowa, Kraków 2019, wystawa zbiorowa;
- Koronka klockowa „wczoraj i dziś”, Dom Kultury SM „Nowy Bieżanów”, Kraków 2019, wystawa zbiorowa;
- Koronki Justyny Haberkowej, Zamek w Niedzicy, 2024, wystawa indywidualna.
Konkursy:
- Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, Centrum Promocji i Kultury Gminy Bobowa, coroczny udział, nagrody;
- Ogólnopolski Konkurs Koronek Klockowych, regularny udział, nagrody.
- Konkurs na koronkę klockową, Muzeum Tkactwa w Kamienne Górze, 2020 i 2021.
Bibliografia i źródła:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.
- Justyna Łukaszewska-Haberkowa, opr. Alicja Soćko-Mucha https://opowiedzmimiasto.mhk.pl/osoby/justyna-lukaszewska-haberkowa/.