Twórcy ludowi - Oddział Lubelski - Krystyna Frączek
Krystyna Frączek

Krystyna Frączek

Tkaniny Oddział Lubelski

Kontakt:

Borki (woj. lubelskie)
tel. 601 289 704

Krystyna Frączek (ur. 1958 r.) jest znaną i utalentowaną tkaczką regionu lubartowskiego. Tkać nauczyła się od swojej matki Heleny Mateusiak. Tka z zamiłowania, wykonuje kilimy o splotach i wzorach tradycyjnych i współczesnych. Sama odtworzyła dawną technikę splotu prostego „karbowanego”, którym wykonywane były tradycyjne spódnice lubartowskie „burki”. Tą techniką tkała materiał na spódnice dla Zespołu Pieśni i Tańca w Tomaszowie Lubelskim i dla Zespołu Śpiewaczego w Białobrzegach.

Wyroby tkackie Krystyny Frączek charakteryzują się starannym wykonaniem, interesującym wzornictwem i tradycyjną kolorystyką.

Zadebiutowała w 1987 r. udziałem w wystawie „Sztuka ludowa regionu lubartowskiego”  zorganizowaną w Urzędzie Miasta w Lubartowie z okazji telewizyjnego turnieju Miast Lubartów-Wągrowiec. W 1999 r. brała udział w konkursie „Twórczość ludowa między Wisłą a Bugiem” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych Zarząd Główny w Lublinie.

Prace Krystyny Frączek  od 1987 r. znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Lubartowie, w 2020 r. eksponowane były na wystawie zbiorowej w Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

Tkaczka posiada warsztat tkacki i własną ekspozycję prac (chodniki pasiaki, spódnice ludowe, zapaski, kilimy). Swoje umiejętności przekazuje córce i wnuczce, zachowując przekaz pokoleniowy.

Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1989 r.

Odznaczenia, nagrody:

  • Zasłużony dla Kultury Polskiej, 2021.

Wystawy:

  • Wystawa  zbiorowa „Sztuka ludowa regionu lubartowskiego”  zorganizowana w Urzędzie Miasta w Lubartowie, 1987;
  • Wystawia zbiorowa zorganizowana w Muzeum Ziemi Lubartowskiej, 2020.

Konkursy:

  • Udział w konkursie „Twórczość ludowa między Wisłą a Bugiem”,  Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Lublin, 1999.

Źródła i bibliografia:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.

 

Galeria prac