Krystyna Zagrabska (ur. 1963 r.) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utalentowanych hafciarek regionu Kujaw. Haftuje od pond 30 lat, początkowo pod okiem nestorek haftu kujawskiego Pani Ireny Najdek i Pani Reginy Majchrzak rozwinęła swoje umiejętności czego potwierdzeniem są czołowe nagrody w konkursach na sztukę ludową, do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1996 r.
Hafty Pani Krystyny odznaczają się bogactwem ornamentów, ciekawą kompozycją a przede wszystkim starannością wykonania. Wzornictwo oparte jest na rodzimych motywach, są to min. kłosy, misterne wici roślinne, pączki kwiatowe, liście dębu, kwiaty i liście róży, dzwonki, liście winogron. Haftuje tradycyjne elementy kobiecego stroju świątecznego, tj. czepce, fartuchy, kołnierzyki i halki oraz współczesne, wśród których są obrusy, bieżniki, komplety serwetek czy pościel.
Duży smak artystyczny i wysoki poziom techniczny prac mają przełożenie na uzyskane nagrody w konkursach i przeglądach. Zadebiutowała w 1989 r. udziałem w Konkursie sztuki ludowej zorganizowanym przez Muzeum w Inowrocławiu uzyskując II nagrodę.
Krystyna Zagrabska swoje zdolności przejawia również w pisankarstwie, które jest bardzo charakterystyczne dla regionu Kujaw. Artystka przenosi tradycyjne, misterne motywy kwiatowe i zoomorficzne, z typowego dla malarstwa fajansowego na jajka, raz są one jednokolorowe (kobaltowe, brązowe albo purpurowe na białym tle), innym razem wielobarwne. Każdy listek, płatek kwiatka i gałązki są wykonane jednym pociągnięciem pędzla.
Posiada nieocenione zasługi w pracy Oddziału Włocławskiego STL, który dzięki m.in. jej pracy i zdolnościach organizacyjnych może się rozwijać i służyć promocji regionu.
W 2016 r. została powołana do Rady Muzeum przy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Nagrodzone prace konkursowe Krystyny Zagrabskiej są eksponowane na wystawach w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Odznaczenia, nagrody:
- Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, 2022;
- Zasłużony dla Kultury Polskiej, 2018;
- Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultywowania kultury ludowej, 2017.
Wystawy:
- Haftowane, malowane. Piękno ludowego zdobnictwa w twórczości Krystyny Zagrabskiej, Muzeum Etnograficzne we Włocławku, 2024, wystawa indywidualna;
- W harmonii z tradycją. 40-lecie Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych we Włocławku. Sztuka ludowa, rękodzieło i rzemiosło. Prace Twórców należących do Oddziału w latach 1981-2021, Muzeum Etnograficzne we Włocławku, 2021, wystawa zbiorowa.
Konkursy:
Zadebiutowała w 1989 r. udziałem w Konkursie sztuki ludowej zorganizowanym przez Muzeum w Inowrocławiu uzyskując II nagrodę, następnie w 1991 r. – II nagrodę, w 1995 r. – III nagrodę, w 1999 r. – I nagrodę. W 2004 r. w Ogólnopolskim Konkursie „A to polskie właśnie …” ogr. Przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych otrzymała Nagrodę. Współpracuje z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i co roku bierze udział w organizowanych tam konkurach zdobywając pierwsze nagrody.
Od 2000 r. corocznie była uhonorowana Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w „Konkursie Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych”.
2010 r. – I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Pisanek Wielkanocnych w Przysieku,
2011 r. – II miejsce „Kujawskie Dziedzictwo” w Inowrocławiu, I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Pisanek Wielkanocnych w Przysieku,
2012 r. i 2013 r. – II miejsce w 40 Ogólnopolskim Konkursie Pisanek w Gorzowie Wielkopolskim,
2013 r. – I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Pisankę Wielkanocną we Włocławku, I miejsce w Konkursie „Najpiękniejsza pisanka” w Wąbrzeźnie, II miejsce Wojewódzkim Konkursie Pisanek Wielkanocnych w Przysieku,
2014 r. – III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Pisankę Wielkanocną w Świnoujściu, I miejsce w Konkursie na Pisankę Wielkanocną w Kożuchowie,
2015 r. – I i II miejsce w Konkursie haftu i pisanki „Kujawskie Dziedzictwo” w Inowrocławiu.
W 2017 r. otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultywowania kultury ludowej
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL