Krzysztof Grodzicki urodził się w 1960 roku w Siedlcach. W 1982 roku przeprowadził się do Wólki Świątkowej koło Łukowa, gdzie założył gospodarstwo rolne. W 1989 roku za namową kuzyna zaczął rzeźbić w drewnie i szybko stało się to jego hobby. Jego prace bardzo szybko zostały zauważone przez Panią kustosz Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Wandę Księżopolską, dzięki której były eksponowane na wystawie w Muzeum Siedleckim.
Trzeba przyznać, że Krzysztof Grodzicki to artysta osobliwy, nieokiełznany i nieprzewidywalny o niezwykle złożonej wyobraźni. Tematyka jego prac jest bardzo różnorodna, początkowo rzeźbił zwierzęta, ale szybko pojawiły się rzeźby o tematyce świeckiej i sakralnej. Figury są często uwarunkowane przez naturalne kształty drewna, wpływające na ekspresję oraz formę jego prac. Nie ma mowy tu o prostocie i statyczności. Wyrzeźbione przez niego postacie ukazywane są jakby w ruchu, są dynamiczne, mają zachwiane proporcje ciała. W twórczości artysty dominuje niepolichromowane drewno. Jeśli pojawia się kolor, to zazwyczaj są to barwy stonowane i matowe, gdzieniegdzie pojawia się żywy akcent kolorystyczny. Jego postacie niosą przekaz, nierzadko symboliczny. Artysta tworzy też prace monumentalne – na uwagę zasługuje pokaźnych rozmiarów Arka Noego, którą można obejrzeć w galerii Władysława Kuchty w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam tez znajduje się bogata kolekcja prac artysty.
Krzysztof Grodzicki jest laureatem wielu konkursów, brał udział w wystawach i plenerach na terenie całego kraju. Prace artysty były eksponowane w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Rzeźby tego twórcy zostały wybrane do prezentacji regionu Mazowsze w polskim Pawilonie na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanowerze. Artysta współpracował z Muzeum Regionalnym w Łukowie.
Duża część prac artysty powstaje na zamówienie, przykładowo monumentalne rzeźby niedźwiedzi lub koni o wymiarach blisko 2m (trafiły do kilku Warszawskich restauracji).
Krzysztof Grodzicki jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Nagrody i odznaczenia:
- Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego, 2001;
- Medal Marszałka Województwa Lubelskiego, 2015;
- Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Konkursy:
- Sztuka ludowa Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza, 2000 – wyróżnienie;
- Życie i dzieło ks. Stefana Wyszyńskiego w sztuce ludowej, wyróżnienie;
Wystawy:
- Inny świat. Krzysztof Grodzicki rzeźba w drewnie, MDK w Czechowicach-Dziedzicach, 2017, wystawa indywidualna.
- 50lecie Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej, Muzeum Regionalne w Łukowie, 2015, wystawa zbiorowa.
- Sacrum vel Profanum – rzeźba Krzysztofa Grodziskiego, Muzeum Śląskie w Katowicach, 2011, wystawa indywidualna;
- Tradycja i współczesność, Muzeum Regionalnym w Łukowie, 2002;
- Zmienność i trwanie, Muzeum Regionalne w Siedlcach, 2001.
Bibliografia i źródła:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
Opracowała Katarzyna Kraczoń