Lidia Dryjańska ( ur. 1950) należy do grona bardzo dobrych koronczarek, zajmujących się wykonywaniem koronki czółenkowej – frywolitki. Koronkę wykonuje od 1981 r. dzięki umiejętnością przejętym od Marii Audinajtis, która nauczyła ją tej misternej dziedziny wytwarzania koronki.
Zadebiutowała w 2002 roku udziałem w wystawie „Sztuka koronki. Strój i wnętrze”, której organizatorem było Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Od ponad 20 lat należy do Klubu Artystycznego „Supełek” w Toruniu. Współpracuje również z Muzeum Etnograficznym w Toruniu, gdzie prowadzi kursy wykonywania frywolitki. Bierze też czynny udział w wystawach ogólnopolskich i regionalnych. Jej prace zakupiło do swoich zbiorów Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.
Wszystkie prace koronczarki odznaczają się bardzo dobrym wykonaniem pod względem technicznym oraz interesującymi kompozycjami, świadczącymi o dużych umiejętnościach budowania wzorów. Cechą charakterystyczną jest duża wyobraźnia plastyczna, która pozwala jej tworzyć wzory o bardzo ciekawych połączeniach motywów. Na bazie jednego motywu kwiatowego o 12-tu płatkach tworzy prawdziwe cudeńka użytkowe – serwety, bieżniki, kamizelki i bluzki.
Jest bardzo aktywna twórczo, promuje swoją twórczość podczas przeglądów, festiwali, targów i kiermaszy w całej Polsce, a ekspozycja prezentowana na stoisku spotyka się z zachwytem zarówno kupujących jak i znawców tej dziedziny twórczości.
Wzory koronek Lidii Dryjańskiej zamieszczane były w czasopiśmie „Kram z Robótkami”, z którym autorka koronek stale współpracuje.
Koronka stała się dla twórczyni jej wielką pasją, która pochłania ją bez reszty, wszystkie prace koronczarki wykonane są perfekcyjnie, w każdą z nich wkłada serce, cierpliwość i piękno.
Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 2004 roku.
Odznaczenia i nagrody:
- Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Wystawy:
- Sztuka koronki. Strój i wnętrze, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, 2002, wystawa zbiorowa;
- Z nici Ariadny, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, 2003, wystawa zbiorowa;
- Sztuka koronki. Strój i wnętrze, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, 2003, wystawa zbiorowa.
Konkursy:
- Ogólnopolski Konkurs „A to polskie właśnie…”, STL, Lublin, 2004, nagroda
- Konkurs „Na najlepsze prace prezentowane na stoisku” podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, nagroda
Źródła i bibliografia:
- Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL