Twórcy ludowi - Oddział Lubelski - Lilia Sola

Lilia Sola

Kwiaty z bibuły Pająki Poezja Wycinanki Oddział Lubelski

Kontakt:

Puławy, woj. lubelskie
tel. 509 971 082

Lilia Sola  (ur. 1940 r.) zamiłowanie do twórczości ludowej wyniosła z rodzinnego domu, a wycinać nauczyła się od swojej babki i matki i w swoich pracach początkowo wzorowała się właśnie na nich. Lilia Sola szybko jednak osiągnęła indywidualny styl, kontynuując jednocześnie tradycyjne formy wycinanki lubelskiej, nieco ciężkiej w formie.

Jej prace wyróżniają się ciekawą kompozycją, starannością wykonania, wysokim poziomem artystycznym i zachowaniem tradycyjnych wzorów. Wśród motywów dominuje stylistyka roślinna i geometryczna ale nie rzadkie są też motywy zoomorficzne. Oprócz wycinanki Lilia Sola wykonuje plastykę zdobniczą: tradycyjne pająki, rózgi, wianki i barwne bibułowe bukiety kwiatów.

Lilia Sola po raz pierwszy wzięła udział w konkursie na sztukę ludową ponad czterdzieści lat temu, który odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Lublinie.

Doskonaląc swój kunszt artystyczny osiąga znaczące sukcesy w regionalnych i ogólnopolskich konkursach. Dzięki temu prace twórczyni zakupiono do zbiorów muzealnych w kraju i za granicą, co jest potwierdzeniem autentyczności, związku twórczości z regionem i artystycznej doskonałości. Każda praca nosi indywidualne cechy artystki, wyróżniające się doskonałością i tradycyjnością spośród innych.

Pisze również wiersze, publikowane w antologiach STL i na łamach kwartalnika „Twórczość Ludowa”. Swoje umiejętności przekazała córce i wnukom. Uczestniczyła w pokazach i warsztatach podczas imprez folklorystycznych zarówno w kraju jak i za granicą.

Lilia Sola w środowisku twórców jest ceniona także jako dobry organizator i osoba pełniąca wiele funkcji społecznych.

Lilia Sola oprócz pracy artystycznej zajmuje się również działalnością społeczną. Przez wiele lat pełniła funkcję sekretarza Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz prezesa Klubu Twórców Ludowych w Puławach. Szczególną uwagę zwraca również na młodych adeptów sztuki ludowej, pomagając im rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności poprzez prowadzenie pokazów i warsztatów etnograficznych. Praca twórcza i działalność popularyzatorska Lilii Soli ma na celu przede wszystkim wzbogacanie sztuki ludowej. Doświadczenie i autorytet jakim cieszy się w swoim środowisku wykorzystuje do kultywowania tradycji a jej postać na trwałe wpisała się w pejzaż życia kulturalnego Lubelszczyzny.

Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1979 r.

Odznaczenia, nagrody:

W 1999 r. otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Sztuki „za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej” a w 2000 r. z okazji Jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej otrzymała Dyplom Uznania od Marszałka Woj. Lubelskiego.

Odznaczona Brązowym (1976 r.), Srebrnym (1985 r.) oraz Złotym (1998 r.) Krzyżem Zasługi.

Uhonorowana w 1983 r. Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” a w 1989 r. honorową odznaką „Za zasługi dla Lubelszczyzny”.

– 2019 r. Nagroda im. Oskara Kolberga

Wystawy:

Brała udział w wystawach zbiorowych ale miała też indywidualne wystawy, m.in. w Krajowym Domu Twórczości Ludowej w Lublinie, Puławskim Domu Kultury „Dom Chemika” oraz Muzeum Regionalnym w Puławach

Konkursy:

Za swoją działalność twórczą otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in.:  w 1989 r. i 1995 r. wyróżnienie w Woj. Przeglądzie Twórczości Artystycznej Wsi w Lublinie, w 1994 r., 1999 r., 2000 r., 2001 r., 2004 r., 2005 r. w Konkursie „Artystyczna Twórczość Wsi” w Puławach – I nagrodę, w 2002 r. – wyróżnienie w „Przeglądzie Rękodzieła Lubelszczyzny” w Lublinie. W konkursie literackim „Z ziemi wyrosłe z serca utkane” w Puławach w 2004 r. uzyskała III miejsce.

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac