Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Łukasz Mentel

Łukasz Mentel

Zabawki Oddział Beskidzki

Kontakt:

Stryszawa, woj. małopolskie
e-mail: biuro@folkmania.pl

Strona:

Łukasz Mentel (ur. 1986 r.) pochodzi ze znanej w Stryszawie rodziny Mentlów zajmującej się od pokoleń zabawką ludową oraz wyrobem malowanych, drewnianych ptaszków.

Wystrugane i pomalowane przez Łukasza Mentla gile, jemiołuszki, sowy, sikorki, jaskółki, papugi i koguty imitują natury, zazwyczaj są bardziej kolorowe niż w rzeczywistości, chętnie wykonywane są przez artystę tzw. „ptasie kompozycje” – ptasie rodziny na gałązce lub w gniazdach oraz koguty na patyku lub na postumencie. Jego ptaki są kontynuacją rodzinnych wzorów, zwłaszcza dziadków oraz ojca.

Łukasz Mentel posiada własną inwencję twórczą. Bywa, że w rodzinne wzory są czasem modyfikowane. W malowaniu ptaków stosuje ostre, żywe kolory. Jego drewniane koguty wyróżniają się spośród innych ostrymi, barwnymi połączeniami np. niebiesko – czerwono – zielono – kanarkowymi. Posiada własną pracownię, w której zgromadził najlepsze rodzinne wzory, z których korzysta w swojej pracy twórczej.

Łukasz Mentel uczestniczy w kiermaszach sztuki ludowej organizowanych na terenie całego kraju. Prowadzi także pokazy i warsztaty rękodzielnicze.

Konkursy:

  • Konkurs na zabawkę podczas XVI Święta Zabawki Ludowej, GOK w Stryszawie – I miejsce, 2012
  • Konkurs „Produkt lokalny Podbabiogórza”, III miejsce, Zawoja, 2012

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac