Magdalena Bochenek to twórczyni młodego pokolenia. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2017 r. w dziedzinie plastyki zdobniczej (malatura zalipiańska). Wywodzi się z rodziny, gdzie tradycja malarstwa zalipiańskiego przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Tradycyjnym zdobnictwem domów i plastyką obrzędową zajmowała się już jej babcia znana i ceniona malarka zalipiańska – Maria Chlastawa.
To właśnie ona nauczyła matkę Magdaleny Bochenek – Bogusławę Miś unikatowych umiejętności malarstwa, ta następnie Magdalenę Bochenek, która od najmłodszych lat brała udział w konkursach „Malowana Chata” zdobywając czołowe nagrody. Dzięki przekazowi pokoleniowemu i atmosferze sztuki ludowej panującej w rodzinie w której wyrastała mogła zapoznać się z tradycyjnymi technikami zdobienia domów wewnątrz i na zewnątrz, wykonywania malowanych „dywanów” i „rogówek” (na papierze i tkaninie), obrusów, wycinanek (malowanych).
Magdalena Bochenek stosuje tradycyjne wzornictwo, ale też wprowadza własne elementy graficzne.
Twórczość Magdaleny Bochenek, jej matki i babci wyróżnia się spośród innych malarek zalipiańskich tym, że wykonują już coraz rzadziej spotykaną malaturą jednobarwną która jest jedną z najstarszych technik zdobniczych – białą na budynkach drewnianych. Obecnie na Powiślu Dąbrowskim dominuje malatura wielobarwna.
Magdalena Bochenek zadebiutowała w 1996 r. udziałem w konkursie „Malowana Chata” w którym corocznie uczestniczy, a jej prace prezentowane są na wystawach pokonkursowych w Muzeum Etnograficznym, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Twórczyni bierze udział w różnych imprezach folklorystycznych – targach i kiermaszach w całej Polsce. Swoje umiejętności przekazuje uczestnicząc w warsztatach i pokazach rękodzielniczych promujących tradycyjną sztukę ludową Powiśla Dąbrowskiego.
Wystawy:
- wystawy zbiorowe, pokonkursowe w Muzeum Etnograficznym, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie
Konkursy:
- Konkurs „Malowana Chata”, Muzeum Okręgowe w Tarnowie:
2000 r. wyróżnienie, 2002 r.; wyróżnienie, 2003 r.; wyróżnienie, 2004 r.; wyróżnienie, 2007 r.; I nagroda, 2008 r.; I nagroda, 2009 r.; II nagroda, 2020 r.; II nagroda, 2011 r.; II nagroda, 2012 r.; I nagroda, 2013 r.; II nagroda, 2014 r.; II nagroda, 2015 r.; I nagroda, 2016 r.; I nagroda, 2017 r.; II nagroda
Źródła i bibliografia:
- Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL.