Magdalena Czekała-Kochaniec urodziła się 1 975 roku, jest kontynuatorką rodzinnych tradycji wykonywania kroszonki opolskiej i zdobienia porcelany. Od 1993 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Już od najmłodszych lat wzrastała w atmosferze zamiłowania do sztuki ludowej, przekazywanej przez matkę –Rozalię Czekałę – znaną i utalentowaną twórczynię opolską. Wzornictwo przejęła od swojej mamy, ale opiera się przede wszystkim na dawnych tradycyjnych wzorach Śląska Opolskiego. Jej prace, zarówno kroszonki, jak i porcelana wyróżniają się subtelnym wzorem, uporządkowaniem kompozycji i układów kwiatowych. Duży smak artystyczny i wysoki poziom techniczny prac mają przełożenie na uzyskane czołowe nagrody w konkursach. Zadebiutowała w 1985 r. udziałem w Konkursie Ludowej Plastyki Obrzędowej „Zdobienia jaj wielkanocnych” którego organizatorem był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie, zdobywając II nagrodę.
Prace Magdaleny Kochaniec brały udział w wystawach na sztukę ludową w Muzeum Wsi Opolskiej i Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie oraz zostały zakupione do zbiorów muzeum w Opolu, wyroby z porcelany i kroszonki zdobią kolekcje prywatne w kraju i za granicą. Twórczyni bierze także aktywny udział w targach i kiermaszach, prezentując swoją twórczość m.in. na Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, Krakowie, Spale.
Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty wykonywania kroszonki opolskiej dla dzieci i młodzieży, opowiada o tradycjach związanych z regionem opolskim.
Posiada Izbę Twórczości Ludowej w swoim rodzinnym domu w Gogolinie, w której wspólnie z matką Rozalią zgromadziła (od 1980 r.) prace własne i innych twórców ludowych z regionu opolskiego. Zbiory udostępniane są wszystkim zwiedzającym: szkołom, wycieczkom, gościom z kraju i zagranicy. O jej twórczości pisała prasa regionalna, a także emitowane były na nagrania w TVP Opole i Radio Opole.
Wystawy:
- Prace artystki eksponowane były na wystawach zbiorowych, pokonkursowych w Opolu (Muzeum Wsi Opolskiej), Gogolinie (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury);
- Wystawa stała w Sanatorium w Kamieniu Śląskim i w Izbie Twórczości Ludowej w Gogolinie.
Konkursy:
- Konkurs Ludowej Plastyki Obrzędowej „Zdobienia jaj wielkanocnych”, MGOK w Gogolinie, 1985, II nagroda;
- Konkurs „Zdobienia jaj wielkanocnych”, Muzeum Wsi Opolskiej, 1987, I nagroda;
- Konkurs „Zdobienia jaj wielkanocnych”, MGOK w Gogolinie, 1988, I nagroda;
- Konkurs „Zdobienia jaj wielkanocnych”, MGOK w Gogolinie, 1989, I nagroda;
- Konkurs „Zdobienia jaj wielkanocnych”, MGOK w Gogolinie, 1992, I nagroda;
- Konkurs Wojewódzki „Zdobienia jaj wielkanocnych”, Muzeum Wsi Opolskiej, 1992, I nagroda;
- Konkurs Wojewódzki „Zdobienia jaj wielkanocnych”, Muzeum Wsi Opolskiej, 1993, II nagroda;
- Konkurs „Współczesna sztuka ludowa”, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, 1993, wyróżnienie;
- Konkurs Wojewódzki „Zdobienia jaj wielkanocnych”, Muzeum Wsi Opolskiej, 1994, II nagroda;
- Konkurs „Kroszonki Opolskie”, Muzeum Wsi Opolskiej, 1996, I nagroda;
- Konkurs „Kroszonki Opolskie”, Muzeum Wsi Opolskiej, 1997, I nagroda;
- Gminny Konkurs Kroszonkarski, Urząd Miejski w Gogolinie, 2003, II nagroda.
Źródła i bibliografia:
- Materiały, dokumenty i korespondencja zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL.