Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Małgorzata Ostrowska

Małgorzata Ostrowska

Hafty Oddział Beskidzki

Kontakt:

Żywiec, woj. śląskie
tel. 660 699 815

Małgorzata Ostrowska (ur. 1955 r.) jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2012  r. Od wielu lat zajmowała się robótkami ręcznymi bazując głównie na różnych technikach haftu i koronkach, jednak najbliższy jej sercu jest haft na tiulu który dogłębnie poznała uczestnicząc w 1988 r. w kursie haftu na tiulu zorganizowany przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Żywcu. Twórczyni pochodzi ze starej żywieckiej rodziny i doskonale pamięta mieszczański strój żywiecki noszony przez jej krewne z misternie haftowanymi na cieniutkim bawełnianym tiulu krezami, fartuchami czy łoktuszami. Zafascynowana niepowtarzalnym urokiem delikatnych tiulowych „koronek” z wielką pasją zajęła się ich wykonywaniem. Haftuje tiulowe serwety, wykorzystując w nich żywieckie motywy zdobnicze oraz tiulowe elementy stroju mieszczańskiego, głównie chusty, krezy, łoktusze, fartuchy, chustki krzyżówki, zachowując w nich dawne techniki, motywy zdobnicze i układ ornamentu. Wzory czerpie z dostępnych publikacji, z eksponatów muzealnych, materiałów archiwalnych i dawnych rysunków. Odtwarza dawne wzory ale tworzy też na ich bazie własne kompozycje i potrafi je także przenieść na małe wręcz miniaturowe formy, np. lalki.

Swoje prace prezentowała na wystawach w Żywcu i Prudniku. Wielokrotnie uczestniczyła w targach  kiermaszach. Jest również laureatką konkursów i przeglądów na sztukę ludową.

Od kilku lat uczestniczy w Festiwalu Haftu, Koronki i Rękodzieła w Łodzi podczas którego prowadzi warsztaty haftu na tiulu. W 2009 r. prowadziła kurs haftu na tiulu zorganizowany przez MCK w Żywcu w ramach projektu „Rola kobiety w żywieckiej tradycji”, w 2011 r. uczyła haftu na tiulu w ramach rocznego kursu w Żywieckiej Szkole Tradycji w Żywcu.

Wystawy:

1988 r. – wystawa pokonkursowa „Lalek Żywieckich” – org. TWP w Żywcu

1995 r. – wystawa haftu „Igłą malowane” – org. Żywiecki Ośrodek Kultury

2005 r. – Międzynarodowa Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego pogranicza polsko-czeskiego w Prudniku (co roku)

Konkursy:

1988 r. – konkurs „Lalek Żywieckich” – org. TWP w Żywcu – II nagroda

1988 r. – konkurs „Haft Żywiecki na Tiulu” w ramach Studium Wiedzy o Żywiecczyźnie – org. Urząd Miejski w Żywcu – II nagroda

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac