Małgorzata Pepłowska (ur. 1960 r.) w Węgrowie jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2000 r. w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego i plastyki zdobniczej.
Twórczością ludową zajmuje się od ponad 40 lat. Tkania dywanów nauczyła się od słynnej węgrowskiej tkaczki Dominiki Bujnowskiej, natomiast wycinania z opłatka od Czesławy Rowickiej nestorki w tej dziedzinie twórczości ludowej.
Zadebiutowała w 1983 roku udziałem w konkursie ogłoszonym przez muzeum w Białymstoku (praca zatytułowana „Zielony Karnawał”). Od tego czasu doskonaliła i wzbogacała swoje umiejętności zachowując tradycyjne wzornictwo, charakterystyczne dla ośrodka węgrowskiego. Twórczyni szuka inspiracji w środowisku wiejskim, jego tradycjach, związkach z naturą, rozwinęła też tematykę historyczną, inspirowaną miejscowymi zabytkami. Tkaniny Małgorzaty Pepłowskiej wyróżniają się starannością technicznego wykonania ale też walorami kolorystycznymi. Odznaczają się dużym wyczuciem kompozycji i inwencją twórczą. Należy niewątpliwie do najzdolniejszych tkaczek, ale jest zarazem skromna i pracowita, ciągle poszukująca nowych rozwiązań i nowych tematów. Zrealizowała cykl pory roku: „Wiosna”, „Lato”, „Jesień”, „Zima” oraz „Zabytki Węgrowa i okolic”. Swoje prace autorka prezentowała na wystawach w całej Polsce a także na targach i kiermaszach sztuki ludowej.
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Kilkakrotnie uczestniczyła w konkursach na Tkaninę Dwuosnowową w Janowie zdobywając wyróżnienia i nagrody. W 2014 r. wykonała tkaninę dwuosnowową wg projektu grafika Jakuba Jezierskiego, która brała udział w projekcie NASZ i była na wystawie w Nowym Jorku.
Prace Małgorzaty Pepłowskiej znajdują się w zbiorach muzeów w całej Polsce oraz w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.
Poza działalnością artystyczną udziela się także dla lokalnego środowiska, od kilkunastu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Organizuje pokazy tkactwa w szkołach i instytucjach kultury, opowiada o życiu wsi, uczy również wycinania w opłatku.
Małgorzata Pepłowska wykonała program stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – cykl 12 prac inspirowanych Starym Testamentem pt. „Sceny biblijne – opisanie świata”
Odznaczenia, nagrody:
- Na Marszałka woj. mazowieckiego, 2012;
- Nagroda im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej, 2013
Wystawy:
Prace autorki eksponowane były na wystawach pokonkursowych w Muzeum w Białymstoku, Białej Podlskiej, Lublinie, Toruniu, Warszawie.
Konkursy:
- Międzywojewódzki Konkurs na Sejpak i Tkaninę Dwuosnowową organizowany przez Muzeum Okręgowe w Białymstoku, 1983, II nagroda;
- Konkurs Sztuka Ludowa Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza, 1999 – II nagroda, 2000 – I nagroda;,
- Ogólnopolski Konkurs na Sztukę Ludową „A to polskie właśnie”, 2004, nagroda
- Reaktywacja tkaniny ludowej w Białymstoku, 2013 – II nagroda;
- Konkurs na tkaninę dwuosnowową w Janowie Podlaskim, 2015, III nagroda
- XXXI Konkurs na tkaninę dwuosnowową „Mój niewytkany dom”, 2023 – I nagroda.
Źródła i bibliografia:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.