Twórcy ludowi - Małgorzata Pepłowska

Małgorzata Pepłowska

Tkaniny

Kontakt:

Węgrów, woj. mazowieckie
Kontakt przez Biuro STL:
tel. (81) 532 49 74, email: zgstl@op.pl

Małgorzata Pepłowska (ur. 1960 r.) w Węgrowie jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2000  r. w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego i plastyki zdobniczej.

Twórczością ludową zajmuje się  od ponad 40 lat. Tkania dywanów nauczyła się  od słynnej węgrowskiej tkaczki Dominiki Bujnowskiej, natomiast wycinania z opłatka od Czesławy Rowickiej nestorki w tej dziedzinie twórczości ludowej.

Zadebiutowała w 1983  roku udziałem w konkursie ogłoszonym przez muzeum w Białymstoku (praca zatytułowana „Zielony Karnawał”). Od tego czasu doskonaliła i wzbogacała swoje umiejętności zachowując tradycyjne wzornictwo, charakterystyczne dla ośrodka węgrowskiego. Twórczyni szuka inspiracji w środowisku wiejskim, jego tradycjach, związkach z naturą, rozwinęła też tematykę historyczną, inspirowaną miejscowymi zabytkami. Tkaniny Małgorzaty Pepłowskiej wyróżniają się starannością technicznego wykonania ale też walorami kolorystycznymi. Odznaczają się dużym wyczuciem kompozycji i inwencją twórczą. Należy niewątpliwie do najzdolniejszych  tkaczek, ale jest zarazem skromna i pracowita, ciągle poszukująca nowych rozwiązań i nowych tematów. Zrealizowała cykl pory roku: „Wiosna”, „Lato”, „Jesień”, „Zima” oraz „Zabytki Węgrowa i okolic”. Swoje prace autorka prezentowała na wystawach w całej Polsce a także na targach i  kiermaszach  sztuki ludowej.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Kilkakrotnie uczestniczyła  w konkursach na Tkaninę  Dwuosnowową w Janowie zdobywając wyróżnienia i nagrody. W 2014 r. wykonała tkaninę dwuosnowową wg projektu grafika Jakuba Jezierskiego, która brała udział w projekcie NASZ i była na wystawie w Nowym Jorku.

Prace Małgorzaty Pepłowskiej znajdują się w zbiorach muzeów w całej Polsce oraz w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.

Poza działalnością artystyczną udziela się także dla lokalnego środowiska, od kilkunastu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Organizuje pokazy tkactwa w szkołach i instytucjach kultury, opowiada o życiu wsi, uczy również wycinania w opłatku.

Małgorzata Pepłowska wykonała program stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – cykl 12 prac inspirowanych Starym Testamentem pt. „Sceny biblijne – opisanie świata”

Odznaczenia, nagrody:

2012 r. nagroda Marszałka woj. mazowieckiego

W 2013 r. za swoją pracę twórczą została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga.

Wystawy:

Prace autorki eksponowane były na wystawach pokonkursowych w Muzeum w Białymstoku, Białej Podlskiej, Lublinie, Toruniu, Warszawie.

Konkursy:

– 1983 r. –  II nagroda w Międzywojewódzkim Konkursie na Sejpak i Tkaninę Dwuosnowową organizowany przez Muzeum Okręgowe w Białymstoku,

–  1999 r. – II nagrodę w Konkursie Sztuka Ludowa Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza,

– 2000 r. –  I nagroda. w Konkursie Sztuka Ludowa Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza,

–  2004 r.-  nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Ludową „A to polskie właśnie”

– 2013 r.  – II nagroda za reaktywację tkaniny ludowej w Białymstoku,

–  2015 r. –  III nagroda w konkursie na tkaninę dwuosnowową w Janowie Podlaskim.

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac